Černoch Úsvit vést nechce, do čela navrhuje veterána z Afghánistánu

Předseda hnutí Úsvit Marek Černoch nebude na srpnové volební konferenci obhajovat svůj post, zájem má o pozici prvního místopředsedy. Do čela hnutí navrhuje Miroslava Lidinského, vojenského veterána se zkušenostmi z Afghánistánu a odborníka na bezpečnostní problematiku.

Černoch své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se chce věnovat hlavně poslanecké práci a plnění volebního programu. Jako příklad uvedl prosazení teritoriality (místní příslušnosti) exekutorů. Lidinského představil jako člověka, který dlouhé roky sloužil v bezpečnostních složkách a má odborné znalosti ohledně nelegální migrace a terorismu.

„Domnívám se, že naše vláda nepřikládá patřičný důraz hrozbám, které se pojí s Islámským státem a nelegální imigrací na straně jedné, a na straně druhé hrozbám, které se pojí s krajní pravicí a s dalšími stranami, které se prezentují jako radikální a se symboly šibenic znemožňují konstruktivní politickou diskusi,“ prohlásil sám Lidinský.

Miroslav Lidinský
Zdroj: ČTK
Autor: Marcel Ryšánek

Hnutí Úsvit bylo velmi dlouho jen devítičlenné, nyní už přijímá nové zájemce. První volební konference Úsvitu, na které si chce hnutí zvolit své vedení poté, co se rozešlo se zakladatelem Tomiem Okamurou, proběhne 8. srpna. Kromě úlohy druhého muže strany chce Černoch zůstat i v čele poslaneckého klubu; ve dvousetčlenné Sněmovně má devět členů, původně jich měl 14. Po vnitřních sporech ho opustil jeho zakladatel Tomio Okamura i bývalý předseda poslaneckého klubu Úsvitu Radim Fiala a založili hnutí Svoboda a přímá demokracie. Zlákali i dalšího poslance zvoleného za Úsvit Jaroslava Holíka.