Už nejen neziskovky: Na obědy pro sociálně slabé děti dá ministerstvo 30 milionů

Celkem 30 milionů korun vyčlenilo ministerstvo školství na školní obědy pro děti ze sociálně slabších rodin. Finanční podpora z dotačního programu tak od nového roku doplní stávající pomoc od neziskových organizací. Na obědy díky solidaritě cizích lidí chodí v současné době zhruba dva tisíce školáků, jejichž rodiče mnohdy nemají na zaplacení stravného.

Video Události
video

Události: Školní obědy pro děti

Pomoc s placením školních obědů pro děti pomáhá rodičům v nouzi i samotným školám například organizace Women for Women. Ta například už tři roky podporuje desítku dětí ze základní školy v Davli nedaleko Prahy.

„Neleží nám tady na lavici, protože jsou nedospalé a nenajedené. Už nevnímám to, že by se vyčleňovaly, že by stály někde opodál. Padaly tady takové ty nepříjemné výrazy typu ,seš socka, nemáš na obědy' a tak dále. Takže tohle se podařilo ve škole vymýtit,“ potvrzuje ředitelka ZŠ Davle Jana Hrubá.

Pro sociálně znevýhodněné děti vyčlenilo ministerstvo školství od ledna 30 milionů korun, o které mohou požádat neziskové organizace. Ty společně se školami vyberou konkrétní děti a obědy jim zaplatí.

„Nejčastěji se jedná o děti samoživitelek nebo děti rodičů, kteří sice oba dva chodí do práce, zároveň nejsou v hmotné nouzi, ale přesto se třeba bohužel dostanou do exekuce,“ říká ministryně školství Kateřina Valachová.

Dlouhodobě školám pomáhá projekt Obědy pro děti, díky němuž se pravidelně stravují téměř dva tisíce školáků a přibývají další. „Každá poslední koruna jde na obědy pro děti. Takže jestliže stojí oběd 25 korun, tak z transparentního účtu jeden oběd je zaplacen ve výši 25 korun,“ ubezpečuje ředitelka Women for Women Ivana Tykač.

Dvě stovky dětí ze sociálně slabších rodin podpoří i brněnská radnice. Teplé jídlo bude hrazeno těm, které evidují sociální pracovníci.