Kauza Diag Human: Stát zaplatí rozhodcům 9,3 milionu korun

Rozhodcům v kauze Diag Human uhradí stát odměnu ve výši 9,3 milionu korun. Právní zástupci ČR v současné době vymáhají náklady řízení přiznané zahraničními soudy ve sporech, v nichž se firma Diag Human neúspěšně domáhala výkonu rozhodčího nálezu z roku 2008.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Vyplývá to z informace o stavu sporu, kterou v pondělí předloží ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vládě. Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od loňska tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Ministerstvo zdravotnictví stanovilo výši odměny rozhodců na částku 18 552 860 Kč celkem, z níž Česká republika hradí 9 276 430 Kč.

Ministerstvo dodalo, že k uvedenému postupu i částce si opatřilo právní stanovisko Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a také dvou advokátních kanceláří. „Použitím tohoto postupu byla původně požadovaná odměna ve výši 30 milionů Kč snížena o více než 11 milionů Kč,“ uvedlo ministerstvo. Firma nicméně už dříve deklarovala, že se na odměně v celkové výši 18,5 milionu korun podílet nehodlá, její výši považuje za nesmyslnou.

„Odměna nemá žádný smluvní základ. Původní dohodnutá odměna byla v řádech stovek tisíc. Není žádný důvod ji zvyšovat.“

Andrej Babiš

ministr financí

Spor s Diag Human skončil na českém území podle výkladu státu loni v červenci, kdy přezkumný rozhodčí senát ve složení Petr Kužel, Milan Kindl a Jiří Schwarz vydal usnesení, jímž arbitráž zastavil. Usnesení rozhodci odůvodnili tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají žádné právní účinky.

Firma s tímto výkladem nálezu nesouhlasí, zpochybnila také nestrannost rozhodců. Nález z roku 2008, na jehož základě jí měla ČR zaplatit 8,33 miliardy korun a úroky jako náhradu škody, podle ní i nadále platí, protože ho arbitři výslovně nezrušili. Od roku 2011 zahájila proti ČR několik soudních řízení, v nichž požadovala výkon rozhodčího nálezu z roku 2008. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že ve sporech v Rakousku, Francii, Švýcarsku a Velké Británii pravomocně uspělo Česko. Podle dřívějších informací médií čelí ČR žalobě také v Nizozemsku či Belgii.