Stropnický: Průzkum o extremismu ukázal i poslušnost a oddanost vojáků

Důvěra ve velení a ochota bránit demokratický režim. To jsou podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) kladná zjištění v rámci průzkumu o extremismu mezi českými vojáky. Stropnický podle svých slov za armádou stojí a má jeho plnou důvěru. Výsledky průzkumu ministr představil členům sněmovního výboru pro obranu. Armáda je bude dále analyzovat, zveřejní je zřejmě příští týden.

Stropnický kladně hodnotí například to, jak se vojáci dívají na své velení. Důvěra ve velitele je 84 procent, podobně dopadla důvěra v náčelníka generálního štábu, ministra. Ochotu bránit demokratický režim vyslovilo přes tři čtvrtiny vojáků. „Myslím, že to jsou docela zásadní věci,“ dodal.

„Vojáci mají moji plnou důvěru a plně se za armádu stavím,“ uvedl ministr poté, co s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem představili výstupy z průzkumu zadaného před dvěma lety poslancům branného výboru. Konkurenční průzkum nyní Stropnický zadávat nechce, bude se spíše zabývat tím, za jakých podmínek vznikal ten současný.

Podle Bečváře jsou zveřejněné údaje vytržené z kontextu. Poukázal na to, že další výstupy jsou pro armádu příznivé. Například že 95 procent dotázaných podporuje suverenitu státu. Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl v hodnocení výsledků opatrnější. Některé odpovědi vojáků označil za povzbuzující, další ale podle něj působí spíš varovným dojmem.

Zveřejnění výsledků? Totální selhání, bulvár

Předseda branného výboru David Kádner (Úsvit) pokládá průzkum za pomůcku pro další práci poslanců. Po dnešním hodinovém zasedání se k jeho výsledkům vrátí výbor příští čtvrtek. Dnešní zasedání bylo uzavřené, už dříve o názorech vojáků na základě dokumentu přinesla informace televize Prima. Zveřejnění výsledků průzkumu označil Stropnický za totální selhání.

Průzkum podle Primy například ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací. Zhruba polovina vojáků by pak podpořila takovou politickou stranu, která by nabídla radikální řešení romské otázky. Interní výzkum byl zadán v roce 2013, vojáci dotazník vyplňovali ještě i letos. Vojenští psychologové z generálního štábu se ptali 1615 vojáků z vojenských útvarů.

Video Zprávy ve 12
video

Kontroverzní výsledky průzkumu v armádě

Kontroverzní výsledky průzkumu v armádě

Výsledky průzkumu o extremismu v Armádě ČR

S výstrojí jsou vojáci spokojeni, s výzbrojí už méně

Členka výboru Jana Černochová (ODS) po jednání uvedla, že přínosné jsou pro poslance informace o tom, jak jsou vojáci spokojení s výstrojí (66 procent), výzbrojí (46 procent) a například i systémem vzdělávání (41 procent).

Další člen výboru Ivan Gabal (za KDU-ČSL), profesí sociolog, považuje výsledky průzkumu za dobré. Vytržená zveřejněná data o průzkumu označil za bulvár. „Výskyt extremismu není nijak silný a není vůbec nadprůměrný vůči šetřením standardní české společnosti. V tom prostě armáda odráží - dobře nebo špatně - stav české mysli,“ konstatoval.

Podle Gabala bylo šetření z hlediska výběru respondentů neobyčejně robustní, metodu považuje za standardní. „Těžiště těch výsledků je předvedením toho, že v armádě převládá základní důvěra z hlediska toho, k čemu ji máme. Důvěra vůči velitelům, nadřízeným, politikům, kolegům a plné zaměření na obranu. Stížnosti jsou to, co my projednáváme standardně, špatné financování, špatná výzbroj, potřeba modernizace,“ vyjmenoval.