Žalobkyně chce poslat soudce Havlína na šest let za mříže

Kladno – Šest let vězení, pokutu 300 tisíc korun a desetiletý zákaz činnosti navrhla státní zástupkyně Ondřeji Havlínovi. Bývalý soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 čelí obžalobě, že ovlivňoval řízení ve prospěch pachatelů trestných činů a bral úplatky. Spolu s Havlínem je obžalováno dalších šest lidí, pro které chce žalobkyně tresty vězení na 1,5 až 3,5 roku.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která vede obžalobu bývalého soudce Ondřeje Havlína a dalších lidí v jeho případu, pro něj chce mnohaleté vězení. Havlínův obhájce Michal Hráský ale její návrh považuje za nepřiměřený. Svého klienta označil za hulváta a hovořil o jeho svérázném humoru, řekl však, že není vinen ve všech bodech obžaloby. Pokusil se také připodobnit Havlínův případ s kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha, kterého v minulém týdnu soud nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení. Požadavek na šest let vězení pro Ondřeje Havlína považuje jeho advokát v takovém srovnání za nepřiměřený.

Má-li být Havlín potrestán, postačil by podle Hráského podmíněný trest s dohledem, alternativně domácí vězení. Upozornil přitom, že se za něj mohou zaručit vojenští veteráni, kteří se s Havlínem znají z doby, kdy působil jako diplomat v bývalé Jugoslávii. Obhájce připustil, aby státu zůstala Havlínova půlmilionová kauza a dostal doživotní zákaz činnosti.

Bývalý soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 podle obžaloby nezákonně ovlivňoval řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, kteří se dopustili ohrožení pod vlivem návykové látky. Obžalováno je také šest lidí, kterým Havlín pomohl. Jednotliví členové skupiny čelí obžalobě z přijetí úplatku, podplacení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Po zadržení se doznal ke čtyřem z pěti bodů, z nichž je nyní obžalován.