Rekordní sucho? Vláda chce nové vodní nádrže i výstražné systémy

Praha - Sucho v Česku je údajně nejhorší za posledních dvanáct let. Vláda proto připravuje koncepci, která počítá s tím, že podobný trend bude pokračovat i v dalších letech. Podle ministrů by se měly vybudovat třeba nové vodní nádrže, rybníky nebo předpovědní a výstražné systémy.

Video Události: Vláda jde do boje proti suchu
video

Události: Vláda jde do boje proti suchu

V Česku pokračuje léto plné teplotních rekordů. Jeden z nich padl ve středu v Řeži u Prahy, kde bylo 39,2 stupňů. Tuzemsko trápí také sucho - naposledy v Česku pořádně zapršelo před měsícem. Na sucho přitom doplácejí hlavně zemědělci. Nejvíce náchylné jsou momentálně na nedostatek vody brambory, cukrová řepa a některé obiloviny. Sucho mnohem lépe snášejí vinice, chmelnice a sady. Nedostatek vody ale už přidělává starost i chovatelům dobytka. 

Sucho se projevuje rovněž na řekách. V polovině sledovaných profilů jsou řeky pod hranicí hydrologického sucha. Koryta valašských potoků a řek už se dají přejít i suchou nohou. Některé obce navíc pociťují i nedostatek pitné vody. V Růžďce na Vsetínsku musí na noc vodu úplně vypínat. „V současné době máme zákaz zalévání zahrádek a mytí aut, napouštění bazénů vodou z obecního vodovodu,“ podotkla starostka Růžďky Ludmila Palátová (nestr.). 

Jihomoravští zemědělci usiluji kvůli dlouhodobému suchu o zařazení do takzvané oblasti trvale znevýhodněných podmínek. Díky tomuto zařazení by získali také víc peněz. V Přibicích na Pohořelicku už teď klasické plodiny vystřídaly exotické, jimž se v oblasti daří. 

Podle plánu ministerstev by se mělo třeba lépe využívat odpadních a srážkových vod. Ministerstvo zemědělství bude zvažovat možnost rekonstrukcí a odstranění sedimentů z přehrad, aby se zvýšily jejich retenční schopnosti. „Česká republika dneska je docela dobře organizačně připravena na povodně, ale není vůbec připravena na sucho,“ konstatoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle šéfa zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je třeba zjistit potřebu vody pro závlahu v zemědělství a určit, kolik je nutné dobudovat zásobníků. 

  • Mezi dlouhodobými úkoly je rovněž předpověď spotřeby vody v Česku v příštích 20 letech, ve které by se měla promítnout i pravděpodobné zvýšení průměrných teplot.
  • Materiál mluví také o potřebě obnovení letecké hasičské služby, která by kontrolovala lesní požáry. Jurečka prý vede debatu s ministerstvem vnitra a obrany, jestli by nemohly tuto službu zajistit například v rámci výcviku pilotů.

Podobných návrhů ve středu ministři představili padesát. Některé z nich jsou už nyní zapracované do připravované novely vodního zákona. 

„Zelená“ ministerstva by měla připravit webový portál, kde by se měly informace o stavu sucha a zásobách vody prezentovat. Ministerstvo školství by pomohlo se vzděláním a osvětou dětí i veřejnosti o šetření a nakládání s vodou.   

Lidé se učí lépe hospodařit s vodou 

Obyvatelé obce Trnová platí za kubík přes 160 korun. Vodárenská infrastruktura tu patří soukromé firmě s oficiálním sídlem na Seychelách. Obec prý nemá na výběr - vodu odjinud přivést zatím nemůže. „Z velké části je stávající zástavba zásobená studnami, aby tady lidé mohli žít. Studny jsou kopané v hloubkách řádově pět až jedenáct metrů,“ poznamenal obyvatel Trnové Josef Kalenda.  

Pitná i užitková voda je luxus a kdo může, nečepuje z vodovodu, ale právě ze studni. Vodou se tu šetří celoročně. „Je to abnormální cena, protože průměr se pohybuje v České republice okolo 75 korun za kubík,“ uvedl Slavomír Rozman ze spolku Brdy ČR.  

Kdo má vlastní studnu, může si i přes vytrvalé sucho dovolit napustit dětský bazén. Zalít zahradu už ale ne. Za normálních okolností zahrádkáři využívají dešťovou vodu. Teď už ale dlouho čekají, až se barely naplní.