Vedro a sucho. Na začátku srpna se vrátí extrémní teploty

Teploty v Česku budou v druhé půlce prázdnin nadprůměrné. Nejvýše vystoupá rtuť teploměru příští týden, kdy by měly být teploty extrémně vysoké. Pršet by mělo příští týden minimálně, což ještě více zesílí problémy související se suchem. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto
Zdroj: Image stock&people

„V důsledku vysokých teplot a téměř bezesrážkového prvního týdne předpovědi bude dále klesat vlhkost půdy a budou zesilovat problémy související s narůstajícím suchem. Kromě vlivu na všeobecně nízké průtoky v tocích a na vegetaci bude v nejbližších dnech dále narůstat nebezpečí vzniku požárů,“ uvedl na webu ČHMÚ.

Podle meteorologického grafu by se maximální teplota v průměru za celý příští týden měla vyšplhat na 34 stupňů Celsia. V dalších týdnech začnou teploty klesat, v závěru prázdnin by měly dosáhnout nejvýš 29 stupňů v průměru za týden.

Pršet by mělo od druhého srpnového týdne adekvátně ročnímu období. Průměr srážek pro srpen dosahuje 67 litrů na metr krychlový.  „Rozložení srážek na území ČR může být vzhledem k ročnímu období v důsledku srážek bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly,“ upozorňuje ČHMÚ. Letošní sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemní vody, problémem se zabývala vláda.

Meteorologové v červenci uvedli, že nejde o stoleté sucho, jako příklad zmínili rok 1947 nebo 30. léta minulého století, kdy byly velmi suché tři roky za sebou.