Policisté musí Chovancovi vysvětlit, proč jim nevadily šibenice na demonstraci

"Již v průběhu zásahu jsem se spojil s policií a požadoval po ní důsledné vyšetření zásahu a případné vyvození personálních postihů." Tak na Twitteru okomentoval postup policie během středeční demonstrace proti islámu a migraci ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policie si podle něj musí uvědomit, že šibenice, které někteří účastníci protestního shromáždění nesli, k demokracii nepatří.

Šibenice na demonstraci proti islámu a migraci

Chování policie kritizuje i Strana zelených, která žádá vládu i ministra Chovance o důsledné prošetření zásahu a vyvození důsledků. "Šibenice jsme tu v minulosti již několikrát měli. Naposledy je používali komunisté, před nimi nacisté. Je nepřípustné, aby se za dohledu policie v demokratické společnosti takové symboly objevovaly jako výhrůžka smrtí," uvedla předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová. "Tak otevřený projev nenávisti a vyhrožování tu dlouho nebyl - v centru Prahy, za osobní účasti českého zákonodárce a dohledu policie," doplnil ji senátor Václav Láska (SZ).

Demonstrace proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z Evropské unie se v centru Prahy zúčastnilo asi 700 lidí. Na Václavské náměstí dorazilo také zhruba 20 proimigračních aktivistů, oba tábory od sebe oddělili těžkooděnci. Policisté v souvislosti s demonstrací zadrželi několik lidí, bližší informace o zadržených zatím nesdělili.

Po cestě k Úřadu vlády demonstranti vykřikovali hesla jako "Čechy Čechům", "My jsme národ" nebo "My jsme tady doma". Účastníci, kteří varovali mimo jiné před "hordami nadržených černochů", třímali i makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu". Té se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Často mezi nimi zaznívalo zejména jméno premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Sobotko, táhni!" skandoval v jednu chvíli dav.

Trestní oznámení na Okamuru, Brichtu a Bartoše

Aktivista, rakouský občan českého původu Philipp Janýr, kvůli demonstraci už podal trestní oznámení na poslance Tomia Okamuru z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), hudebníka Aleše Brichtu a novináře Adama Bartoše. Svým vystupováním na shromáždění se podle něj dopustili několika trestných činů, například podněcování k nenávisti vůči skupině osob, hanobení národa či rasy nebo násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. "Propagovat názor je jedna věc, druhou je přitom hecovat proti náboženské skupině či etniku a vyhrožovat násilím, a to vše v organizované skupině. Tady legrace končí," vysvětlil Janýr.