Starostové a nezávislí testují politiku bez TOP 09

Hnutí Starostové a Nezávislí (STAN) pro krajské volby v nadcházejícím roce nepočítá se společnými kandidátkami se stranou TOP 09. V současnosti přitom těží obě strany z úzké spolupráce především v Poslanecké sněmovně. V osmi krajích už Starostové a nezávislí znají své partnery pro krajské volby, v dalších pěti jednání o spolupráci pokračují. A i tam směřujeme k dohodě, uvedl zastupující předseda STAN Petr Gazdík.

„Již v osmi krajích jsme před podpisem dohody s různými nezávislými a regionálními subjekty,“ oznámil Gazdík. Podle místopředsedy hnutí Stanislava Polčáka obsahují dohody nejen personální, ale i programové záležitosti. Jde podle něj o nekorupční správu, finanční soběstačnost regionů, „aby byly průhledné, tedy transparentní“. Věří, že již na podzim bude hnutí STAN schopné představit všech 13 kandidátů na krajské hejtmany.

TOP 09 v tom nevidí nic překvapivého, na takovém postupu prý se shodli už před lety. „Dohodli jsme se se Starosty již v roce 2012, že do těchto krajských voleb půjdeme samostatně. To není nic nového a neznamená to, že bychom se na sebe hněvali, nebo že bychom jim nepřáli úspěch,“ prohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pro STAN ale může jít o jakýsi test, pokud jim totiž zvolená strategie přinese úspěch, mohla posílit jejich směřování od spolupráce se zaběhnutými politickými stranami k regionálním sdružením i ve sněmovních volbách v roce 2017.

Různá hnutí v různých krajích

Třeba v Královéhradeckém kraji chystají Starostové a nezávislí spolupráci s hnutím Východočeši, jehož členkou je i poslankyně Martina Berdychová. Ta ve sněmovně patří do klubu poslanců vládního hnutí ANO. Podle vlastních slov chce v parlamentní komoře hájit politiku ANO, která je podle ní podobná prioritám Východočechů.

Na Vysočině se STAN dohodli na spolupráci s SNK-ED a v Moravskoslezském kraji s hnutím Ostravak. V Jihočeském pak s Občany pro Budějovice a v Karlovarském kraji s Karlovarskou občanskou iniciativou. V Plzeňském kraji mají být partnerem hnutí Občané patrioti a v Libereckém kraji Unie pro sport a kulturu.