Nejvyšší soud v případu Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře prohlásil, že jednání poslanců na půdě Poslanecké sněmovny chrání imunita, a jsou tedy z trestního řízení vyjmuti. Projevem zákonodárce nejsou jen slovní výroky, ale také gesta, písemná podání, návrhy a jiné projevy vůle v souvislosti s výkonem mandátu. Stíhání tak nebylo umožněno.
Ústavní soud se tehdy k věci nevyjadřoval, teď ale v souvislosti s případem Otto Chaloupky zúžil výklad poslanecké beztrestnosti. Beztrestnost poslanců se má týkat jen jejich projevů k ostatním zákonodárcům, například při schůzích sněmovny a jejích orgánů. Soudci konkrétně uvedli, co nepatří mezi chráněné projevy: například uzavření smlouvy mezi dvěma lidmi či nabídnutí nebo přijetí úplatku. „Ani vzdání se mandátu není projev poslance,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Server Neovlivní.cz uvedl, že z toho vyplývá, že stíhání zmíněné trojice v kauze Nagyová nemělo být zastaveno a že si vrchní žalobce Ivo Ištvan nechá rozklad analyzovat s ohledem na to, jestli je možné ho obnovit. „Nález Ústavního soudu dokládá, že jsme měli pravdu,“ řekl Ištvan.
Od obvinění v souvislosti s trafikou k mnohasettisícovému odškodnění
Kauza je jedním z případů kolem někdejší ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové), které vedly v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Začala už v roce 2012, kdy se vládní koalici nepodařilo ve sněmovně zvrátit senátní veto daňového balíčku. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS. Mezi nimi byli i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, kteří ale později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách Čepro a Český aeroholding. Trojice bývalých poslanců byla zadržena a skončila ve vazbě, protože si podle vyšetřovatelů nechali slíbit lukrativní místa jako úplatek za složení mandátů.
Všichni tři exposlanci posléze žádali za nezákonné stíhání a zhruba měsíční pobyt ve vazbě omluvu a také milionové odškodnění. Koncem března se ale dohodli s ministerstvem spravedlnosti na smírném řešení. Jednotliví poslanci nakonec dostanou odškodnění v rozmezí 500–850 tisíc korun.
