Jsou hlavy ANO kvůli pojišťování ve střetu zájmů? Faltýnek odmítá

Praha – Ačkoli podle obchodního rejstříku je předmětem činnosti společnosti Agrofert „podřízený pojišťovací zprostředkovatel“, odmítá člen jejího představenstva a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, že by on či předseda ANO, ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš byl ve střetu zájmů kvůli pozměňovacím návrhům, které mají zprostředkovatele připravit o peníze. Trvá naopak na tom, že ve střetu zájmů je předkladatel jednoho z návrhů Ladislav Šincl (ČSSD). Současně však uznal, že výpad Andreje Babiše proti poslanci Šinclovi, jehož ministr obvinil z korupce, byl nevhodný.

Babiš – zprostředkovatel pojištění? Podle Faltýnka vůbec ne

Obchodní rejstřík uvádí u Agrofertu tři předměty podnikání a jeden předmět činnosti. Tím je „podřízený pojišťovací zprostředkovatel“. Právě kvůli pozměňovacím návrhům, které se týkají zprostředkovatelů pojištění přitom vypukl ostrý spor mezi majitelem Agrofertu a ministrem Andrejem Babišem a koaličním poslancem Ladislavem Šinclem. Jaroslav Faltýnek – který patří k nejbližším Babišovým lidem jak v politice, kde předsedá poslancům ANO a je místopředsedou hnutí, tak v Agrofertu, kde zasedá v představenstvu – však odmítl, že by se Babiš či on sám ocitl ve střetu zájmů. „Agrofert a podniky Agrofertu vůbec v této činnosti nepodnikají,“ uvedl.

Ladislav Šincl však upozornil, že jde v tomto podnikání celkově o miliardy korun. Poslancům přitom předložil návrh, který zprostředkovatele o peníze připraví. „Smysl je, aby se vzalo z provizí, které se každoročně vyplácejí pojišťovacím zprostředkovatelům ve výši 10,5 miliardy korun, a 4,2 miliardy korun by měly jít do odbytného klientům,“ přiblížil. Upozornil, že svůj návrh poslal České národní bance, která podle Šincla odpověděla, že jeho návrh „je to nejlepší, co se v této oblasti objevilo“.

Jaroslav Faltýnek však upozornil, že obdobný návrh, který předložilo ministerstvo financí nejenže zprostředkovatelům peníze nenechá, ale naopak jde ještě dál. „Návrh ministerstva financí říká, že o tyto peníze přijdou jak zprostředkovatelé, tak pojišťovny ve prospěch občanů naší země,“ podotkl. Šinclův návrh naopak podle posouzení ministerstva financí umožní pojišťovnám, aby si peníze nechaly. Poslancův návrh má navíc podle Faltýnka i další rozměr. Ministerstvo financí totiž k němu původně vydalo souhlasné stanovisko, o kterém však ministr údajně nevěděl a rozhodl o něm jeho tehdejší náměstek Martin Pros. Právě kvůli tomu poté Pros podle Jaroslava Faltýnka na ministerstvu skončil.

Video Události, komentáře: Kdo je kvůli pojištění ve střetu zájmů?
video

Události, komentáře: Kdo je kvůli pojištění ve střetu zájmů?

Je ve střetu zájmu Šincl? Vše překryl osobní spor

Spor o pojišťovací zprostředkovatele mezi ministrem a poslancem však vygradoval do jiné roviny. Ladislav Šincl tvrdí, že poté, co ve sněmovně řekl, že se někteří poslanci zabývají pojišťovnictvím, si Andrej Babiš nechal vytvořit složku s kompromitujícími materiály o něm. Měl ji mít na jednání o pozměňovacím návrhu. „Babiš měl před sebou černou složku a na ní žlutý štítek s mým jménem. Z této složky na mě vytáhnul papír o tom, že jsem byl údajně vyhozen z banky a potom i informace o mojí rodině… Byl jsem označen za korupčníka a za člověka, který nemá právo se ho vůbec na cokoliv ptát,“ popsal Ladislav Šincl.

To však odmítá jak sám Babiš, tak Jaroslav Faltýnek. „Tam nebyla žádná složka. Vím, že měl složku materiálů do Senátu a na tom měl položen výtah novinových článků. Na tom výtahu byla jmenovka Šincl,“ popsal předseda poslanců ANO. Dodal, že ze zpravodajství různých médií „je patrné, že má (Šincl) konflikt zájmů v rámci pojišťování a pojišťovnictví“.

Podklady z médií

Andrej Babiš: Pokud se Foreign Policy neomluví, bu…„Nejsou to materiály. Jsou to články médií. Píšou média lži?“ ptal se Andrej Babiš na tiskové konferenci. "Vytáhl jsem si, co média píšou, předpokládám, že dělají svou práci dobře," uvedl s tím, že si na nikoho složky nedělá. "Když jdu na nějaké jednání, tak se připravím, abych věděl, s kým jdu jednat."


Ladislav Šincl je ale po jednání uražen. „Nejen, že urazil mě, označil mě korupčníkem, že jsem placený Valentou a jsem na korupčním seznamu lidí, které jsem nikdy neviděl, ale urazil i moji manželku a moji matku,“ podotkl. Jaroslav Faltýnek přitom uznal, že forma konfrontace, kterou Andrej Babiš zvolil, nebyla vhodná. „Já bych volil jiná slova. (…) Za sebe říkám, že to nebyla nejšťastnější forma,“ řekl.

Ladislav Šincl

Ladislav ŠinclNarozen v roce 1965, vystudoval v roce 1988 národohospodářskou fakultu na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 1989 nastoupil jako odborný referent v Poldi Kladno, do roku 1992 působil v IPB, nakonec se dostal na pozici ředitele IPB Pojišťovny. Od roku 1998 začíná jeho politická kariéra. Začínal jako zastupitel v Karviné, radním byl šestnáct let. Poslance za Moravskoslezský kraj dělá od roku 2006. V současnosti je mimo jiné místopředsedou rozpočtového výboru a členem výboru pro životní prostředí.