Bělobrádek: Lidovci se musí zbavit nálepky klerikální strany

Zlín – Pavel Bělobrádek na sjezdu KDU-ČSL ve Zlíně sdělil delegátům, že lidovci se musí zbavit nálepky klerikální strany. Lidovci na dnešním sjezdu také odsoudili agresi Ruska na Ukrajině a podpořili územní celistvost Ukrajiny. Zároveň zkritizovali činnost ministerstva dopravy, prý porušuje koaliční smlouvu. Delegáti se také shodli, že rozhodnutí o počtu přijímaných uprchlíků musí zůstat v kompetenci národních států. Podpořili také návrh prvního místopředsedy Mariana Jurečky na znovuzavedení daňové slevy na děti i pro živnostníky, kteří uplatňují paušál.

„Musí se nám podařit ukázat veřejnosti, že se měníme, že chceme modernizovat i Českou republiku,“ pronesl Bělobrádek. „Spousta lidí nás nevolí proto, že si myslí, že jsme takoví, jací nejsme,“ dodal. Lidovci podle něj musí „renovovat stranickou strukturu“, aby dokázali doplnit „zdecimované stavy“ z minulých let. Veřejnosti prý musí ukázat, že nejsou klerikální stranou. 

Pokud podle něj zůstane vláda v příštích dvou letech zachována, dá se směřování strany zhodnotit slovy, že bude plnit své sliby a svůj program. „Máme 80 procent svých volebních priorit v programovém prohlášení vlády, splněno je 50 procent, teď bude plněno dalších 50 procent,“ slíbil Bělobrádek.

Územní celistvost Ukrajiny a odmítnutí kvót

„KDU-ČSL plně podporuje zachování územní celistvosti Ukrajiny, odsuzuje ruskou agresi a zásadně odmítá přepisování hranic vojenskou silou,“ stojí v usnesení sjezdu. Dodává, že lidovci jsou pro zachování a v případě potřeby i pro zpřísnění sankcí do doby, než Rusko ustoupí od své agresivní politiky.  

V rámci zahraniční politiky se sjezd zabýval také nelegální migrací, která podle příslušné lidovecké komise představuje v současnosti jeden z největších problémů Evropy. „Podporujeme hledání společného řešení v rámci EU, avšak trváme na tom, že rozhodnutí o počtu migrantů musí nadále zůstat v kompetenci členských států,“ shodli se delegáti. „Musíme rozlišovat mezi jednotlivými migranty,“ řekl delegátům místopředseda strany Ondřej Benešík s odkazem na ekonomické migranty z Afriky a válečné utečence z Blízkého východu. V případě ekonomických uprchlíků, kteří do Evropy proudí především na lodích přes Středozemní moře, by se podle něj měl potírat hlavně byznys převaděčů.

Ne politickému islámu

Strana se postavila proti politickému islámu. Obsahuje podle nich prvky neslučitelné s demokracií a lidskými právy. „KDU-ČSL rozlišuje mezi islámem jako náboženstvím a politickým islámem jako ideologií, která nese prvky neslučitelné s demokracií a lidskými právy,“ píše se v usnesení. „Pro mnohé muslimy je naše pojetí demokracie a lidských práv hříšné, protože odporuje právu šaría. Když etablované strany v Evropě tyto problémy neřešily, tak se jich bohužel ujala krajní pravice se vším neblahým balastem, co k tomu patří, tedy s přepjatým nacionalismem a populismem,“ zdůraznil europoslanec Pavel Svoboda.

Ostrá kritika Ťoka

Delegáti dále přijali ostré odsouzení ministerstva dopravy, které vede hnutí ANO. Podle lidovecké dopravní komise neplní koaliční smlouvu a vedení strany by o tom mělo jednat s koaličními partnery. Doprava je podle lidovecké dopravní komise dlouhodobě ve špatném stavu. Tristní je prý situace v přesunu silniční nákladní dopravy na železnici, v mýtných systémech, bezpečnosti provozu a financování. „Je to jedna z nejhorších oblastí, která skutečně procentuálně není plněna, ale také z důvodu toho, že nejsme v tomto resortu zastoupeni, je řízen ANO, řízen chaoticky,“ prohlásil předseda dopravní komise Antonín Tesařík.

Kolona před nehodou na R10

Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Lidovci dále tvrdí, že se zpožďuje výstavba dopravní infrastruktury, jako jsou dálnice nebo rychlostní komunikace. V usnesení upozorňují i na to, že není vyřešeno financování těchto staveb. Podle Tesaříka je příliš velká část staveb hrazena přímo ze státního rozpočtu, což z dlouhodobého hlediska vnáší do financování značnou nejistotu.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ale výhrady na svém twitterovém účtu odmítl. „Kritika na dopravu na sjezdu KDU-ČSL přichází v době, kdy se začíná dařit. Motivuje nás to k tomu, abychom přidali a dařilo se ještě víc,“ napsal Ťok, výtky považuje za součást „sjezdové rétoriky“.

Podpora biopaliv 2. a 3. generace

Lidovci také podpořili snahu ministra zemědělství Mariána Jurečky prosadit podporu ve využití biopaliv. Přijali usnesení, které Jurečka předložil společně s místopředsedkyní Zuzanou Roithovou. „V minulosti, když se zavedla podpora biopaliv I. generace, vláda a jednotlivé resorty nedělaly nic pro to, abychom uvedli v činnosti biopaliva 2. a 3. generace,“ vysvětlil Jurečka smysl přijatého usnesení.

Delegáti podpořili i další návrh Jurečky a Roithové, a to výzvu ke koaličnímu jednání o znovuzavedení daňové slevy na děti i pro živnostníky, kteří uplatňují výdajový paušál. „Živnostník, který paušál neuplatňuje, může uplatnit slevu na děti, a když maminka s tatínkem jsou oba živnostníci a mají daňový paušál, tak je v případě více dětí připravujeme i o několik tisíc korun ročně,“ uvedl Jurečka.

Video Události ČT: Lidovcům skončil sjezd, chtějí oslovit nové voliče
video

Události ČT: Lidovcům skončil sjezd, chtějí oslovit nové voliče

Události ČT: Lidovcům skončil sjezd, chtějí oslovit nové voliče

UD - 24. 5. 2015

Jurečka chce daňovou slevu na děti i pro živnostníky s paušálem

Priorita krajských voleb: školství

Předseda strany Pavel Bělobrádek už v projevu při svém znovuzvolení prohlásil, že cílem lidovců v příštích volbách bude „rozlomit rudooranžové koalice v krajích“. I proto delegáti přijali usnesení, že členové strany zvolení v krajských volbách by se měli zavázat k tomu, že budou při koaličních vyjednáváních dávat školství na přední místa. Cílem je i zabránit tomu, aby se o školství v krajích starali komunisté.

Lidovci se na sjezdu přihlásili k návrhu důchodové komise, aby rodiny s více dětmi platili nižší sociální pojištění. Naopak bezdětní by platili státu o procento víc. „Je to jedno procento, to není zas tak moc, chceme podporovat rodiny s dětmi,“ vysvětlil místopředseda strany Jan Bartošek. Návrhu se nebrání ani ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj se ale musí celý plán pořádně propočítat. „Je to zajímavá myšlenka, jsem o tom ochotný jednat,“ uvedl.