Uprchlý exposlanec Wolf milost nedostane

Praha - Uprchlý exposlanec Petr Wolf, který si má odpykat šest let odnětí svobody za podvod s dotacemi, nedostane prezidentskou milost. Žádost, kterou podal Wolfův příbuzný, zamítla ještě před svým odchodem z úřadu ministryně spravedlnosti Helena Válková. Wolf se už přes dva roky vyhýbá nástupu do vězení.

Ministr spravedlnosti může žádost zamítnout, nebo ji předložit prezidentovi. Ten jediný milosti uděluje. „Ministryně Helena Válková rozhodla dne 12. února 2015 tak, že žádost rodinného příslušníka o udělení milosti pro pana Petra Wolfa byla zamítnuta,“ uvedl úřad. Podle dřívějších informací odůvodňoval příbuzný svůj požadavek tím, že na odsouzeném Wolfovi bylo spácháno bezpráví a že Ústavní soud, který mohl svým rozhodnutím vše napravit, tak neučinil.

Útěk Petra Wolfa:

Petr Wolf byl zvolen poslancem za ČSSD, později stranu opustil. V roce 2012 ho ostravský krajský soud uznal vinným z toho, že podvedl nepřesnými, zkreslenými i lživými informacemi ministerstvo životního prostředí, od nějž dostal dotace. Bývalý politik čerpal společně s manželkou v letech 2005 až 2007 na dva projekty 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů, projekty navíc byly zkopírovány z internetu.

Wolfovi za to soud původně uložil pět let vězení a pokutu milion korun, Vrchní soud v Olomouci však trest zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů. Odsouzena byla i Wolfova manželka, a to k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun.

Wolf v lednu 2013 neúspěšně požádal o odložení výkonu trestu. Policie po něm 25. ledna 2013 vyhlásila pátrání, v únoru byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní. Do vězení Wolf odmítá nastoupit, peněžitý trest ale s manželkou uhradili ve splátkách. Skrývá se neznámo kde. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl na útěku. Útěkem si Wolf může ještě pohoršit. Za maření výkonu úředního rozhodnutí mu totiž hrozí další trest odnětí svobody.