V Praze se demonstrovalo proti Putinovi. Policie zadržela novináře

Praha – Několik desítek lidí na Staroměstském náměstí demonstrovalo proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a roli Kremlu v konfliktu na východě Ukrajiny. Současně s tím zazněly i hlasy na Putinovu podporu. Česká policie během této demonstrace zadržela fotoreportéra severu Aktuálně.cz.

Demonstrace vyslovovala nesouhlas s politikou Kremlu na Ukrajině i s krokem českého prezidenta Miloše Zemana, který svůj ruský protějšek pozval na příští týden do Prahy. Putin cestu do střední Evropy odmítl. „S pozváním ostře nesouhlasíme a rozhodli jsme se tento svůj distanc vyjádřit poklidným happeningem,“ řekl jeden z organizátorů dnešního protestu Martin Uhlíř. Lidé si rozdělili žluté a modré karty v barvách ukrajinské vlajky a vytvořili písmena „NO“, tedy anglicky „NE“. Podle Uhlíře chtějí, aby se Putin dostal před tribunál v Haagu.

Na náměstí přišla i skupina podporovatelů Putina. Měli naopak české vlajky. Nesli také nápis: „Nebojím se Putina, bojím se servilnosti evropských politiků a zákeřnosti Ukrajinců“. Obě skupinky na sebe pokřikovaly.

Během demonstrace policie zadržela fotoreportéra serveru Aktuálně.cz Ludvíka Hradilka. Podle informací jeho domovské redakce chtěl Hradilek upozornit policisty na narušitele ohlášené demonstrace, policie ho následně vyzvala, aby se legitimoval. To novinář odmítl, a policisté ho pro podezření z přestupku odvezli do Bartolomějské. „Muž bude propuštěn,“ uvádí policejní mluvčí Andrea Zoulová.