Dramatická honička a pak náraz: Celníci dopadli pašeráka cigaret

Praha - Celníci dnes ráno pronásledovali auto napěchované pašovanými cigaretami. Jeho řidič odmítal na výzvy celníků zastavit a honičku ukončila až nehoda na Jižní spojce za lanovým mostem. Zadržený muž bude obviněn z pokusu o zkrácení daně a jiné povinné platby. Jen za poslední rok odhalila celní správa přes 120 podobných dodávek s miliony pašovaných cigaret. Nelegálně dovezené cigarety však stále z celkové spotřeby Čechů pokrývají pět procent, což řádově odpovídá stovkám milionů kusů.
Video Pašerák cigaret se snaží ujet celníkům
video

Pašerák cigaret se snaží ujet celníkům

Při ranní honičce se celníci pokoušeli podezřelý vůz s rakouskou poznávací značkou zastavit pomocí světelné signalizace, jeho ukrajinský řidič se ale snažil ujet. Na Jižní spojce však havaroval a celníci ho dojeli. „Řidič chtěl z vozu utéct a při prudkém otevření dveří poškodil auto celní správy. Celníci muže poté zadrželi,“ popsala incident mluvčí pražských celníků Ivana Kurková. Vůz byl podle ní napěchovaný cigaretami různých značek s ukrajinskými kolky.  

Nedávno zadržela policie jiné podobné vozidlo, které také řídil cizinec – v pronajatém skladu pak celníci našli skoro tři miliony cigaret: „Distribuce probíhá prověřeným zákazníkům. Z větší části jsou to občané vietnamské národnosti, kteří si objednávají ty cigarety, končí to ve večerkách, ale není výjimkou, že se distribuují cigarety i českým občanům,“ vysvětluje vedoucí odboru pátrání na Pražské celní správě Václav Mikeš.   

Zabavených cigaret mají celníci plné sklady, za poslední rok zadrželi 123 dodávek. Podle jednoho z operativců se dá v obyčejné dodávce propašovat zhruba 800 tisíc kusů cigaret – a pašeráci je prý ani moc neskrývají. Ještě před cestou totiž posílají předvoj, který trasu zkontroluje – pokud vidí auta policie nebo celníků, tak jede jinudy.

Dalším způsobem, jak pašovat cigarety, jsou třeba pravidelné linkové autobusy jezdící mezi Ukrajinou a Českem. Podle celníků se na tom podílejí také posádky těchto linek. Organizované skupiny však mění taktiku kvůli rozsáhlým kontrolám a 14 odhaleným výrobnám cigaret - teď se zaměřují hlavně na malé dodávky: „V pondělí objednáte a v úterý máte cigarety doma, tomu odpovídá i to množství,“ dodává Václav Mikeš.