Silnice R48 směřuje až k polským hranicím, doprava je rychlejší

Český Těšín - Severomoravská rychlostní silnice R48 se dnešním otevřením úseku z Horních Tošanovic do Žukova dostala až k hranicím s Polskem. Zhruba osmikilometrová silnice umožní jednodušší a rychlejší dopravu mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem a odkloní tranzitní dopravu, řekli dnes zástupci Ředitelství silnic a dálnic, kraje a obcí.

Obrovské odlehčení dopravy pocítí například Český Těšín. „To byl poslední úsek, aby se každý dopravce dostal dál na rychlostní komunikaci, musel se dotknout centra města. Znamená to obrovské urychlení a ulehčení dopravy, hlavně pro ty, kdo přijedou z Polska. Dostanou se na rychlostní komunikaci bez zdržení. Akorát teď všichni začínáme doufat, že to pokračování na Třinec bude co nejrychlejší,“ uvedl českotěšínský starosta Vít Slováček.

Petr Martiňák, starosta Horních Tošanovic a předseda občanského sdružení, které prosazovalo výstavbu R48, připomněl, že stavbu rychlostní silnice si před léty doslova vyprotestovali lidé. „Přesně 2148 dní uplynulo od chvíle, kdy občané stáli se svíčkou v ruce a měli obrovský sen, který se dnes stal skutečností. Chci poděkovat všem občanům za podporu a ubezpečit je, že budeme bojovat i za obchvat Frýdku-Místku a úsek Rychaltice-Frýdek-Místek,“ řekl. Jde o úseky, které jsou posledními stavbami R48, a zatím se stále teprve připravují.

Čtyřpruhovou rychlostní komunikaci postavilo sdružení firem vedených Metrostavem. Stavba začala v lednu 2005. Lubomír Hybl z oblastní správy Ředitelství silnic a dálnic uvedl, že stavba stála zhruba 1,8 miliardy korun, tři čtvrtiny z toho jsou dotace z EU. Silnice prochází členitým terénem, proto si vyžádala hodně násypů. Její součástí je deset mostů a asi sedm kilometrů protihlukových stěn.

Napojením rychlostní silnice R48 na Český Těšín se zlepší nejen silniční spojení do Českého Těšína, ale i napojení důležité průmyslové zóny v Nošovicích, kterou buduje automobilka Hyundai, uvedl Robert Lang, ředitel společnosti D.I.S., která se na stavbě silnice podílela. Podle Langa se uleví se i obyvatelům obcí ležících na silnici E462, neboť z nich zmizí nekonečné kolony kamionů směřující do Polska. Stavba by podle Langa měla dlouhodobě snášet i extrémní zatížení po předpokládaném nárůstu dopravy po zahájení výroby v přilehlých průmyslových zónách.

Podle Hybla by měl být obchvat Českého Těšína zprovozněn na podzim 2008, stejně jako obchvat Jablunkova. Vyřešení dopravy na Třinec je ve fázi začínajících prací na projektech.