Prezident konference Michal Illner ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR podotkl, že revitalizace, tedy oživení měst, jejich částí, jednotlivých budov a areálů, je úkolem, který se v mnoha západoevropských zemích řeší už několik desítek let. „Revitalizace je přestavba městských center, průmyslových areálů, podnikatelských ploch, sídlišť, sportovních areálů a také městské infrastruktury. Jde o kontinuální proces, který probíhá již 700 let, kdy existují naše města,“ vysvětluje Oldřich Bronec, projektový manažer URBESu 2007. V Česku se tato problematika v plné šíři otevřela až v 90. letech minulého století, a to v mnohem naléhavější podobě než na Západě.
Problémy spočívají zejména ve značné zanedbanosti městské infrastruktury, domovního a bytového fondu, veřejných služeb, životního prostředí, památkového fondu a center historických měst a souvisejí i s výstavbou monofunkčních sídlišť.
Illner poukázal na to, že města, jež se v minulosti zaměřovala na určitou průmyslovou činnost, se nyní musejí orientovat jiným směrem, což se ne vždy daří. Útlum průmyslu a uzavření výrobních podniků výrazně postihly například Kladno, Ostravu, města podél Labe, ale třeba i Rožnov pod Radhoštěm. „Těch měst máme celou řadu. Některá se chytla, našla si nové příležitosti. Některá s tím ještě stále zápasí,“ poznamenal sociolog. Podotkl, že revitalizace často představuje i politický problém a jde o střet zájmů různých skupin - například památkářů a developerů.
Dvoudenní konference v budově Českého vysokého učení technického v Praze chce v prvé řadě oslovit představitele a pracovníky samospráv a institucí, kteří se revitalizačních projektů účastní. Loňského ročníku, jehož tématem byl rozvoj měst v odkazu přemyslovské tradice, se zúčastnilo přes 170 zástupců českých samospráv.