Na Hradčanech slavnostně přísahali noví vojáci

Praha - Více než 200 vojáků dnes dopoledne složilo při příležitosti státního svátku slavnostní přísahu na Hradčanském náměstí v Praze. Přísaze přihlížel také prezident Václav Klaus, ministryně obrany Vlasta Parkanová, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek i předsedové komor parlamentu.

Na Hradčanech přísahalo 250 studentů a studentek prvního ročníku brněnské Univerzity obrany. Slavnostnímu aktu byli přítomni nejen nejvyšší představitelé státu, ale také příbuzní a známí vojáků a stovky dalších lidí.

Klaus novým profesionálním vojákům připomněl, že se slavnostní přísahou přihlásili k tradici československých legionářů, bojovníků proti nacistické okupaci i českých vojáků, kteří se v posledních letech úspěšně podílí na zahraničních misích. „Naši legionáři považovali přísahu věrnosti republice za závazek, který není možné porušit. Bojovali za vysněné ideály svobody a demokracie a prokázali přitom velké hrdinství, čest i obětavost. Nezapomeňte na tyto ideály,“ řekl prezident.

Parkanová zdůraznila význam 28. října jako symbolu české státnosti a demokracie. Obrana těchto hodnot podle ní v současné době vyžaduje i angažovanost armády ve vzdálených částech světa. „Místa jako je Kosovo, Irák, Afghánistán jsou vzdálena jen geograficky. Ve skutečnosti jsou nám v mnoha ohledech daleko blíže, než si myslíme a jsme ochotni si připustit. Válka není nikdy dost daleko na to, aby si nás nemohla najít,“ řekla.

Picek v rozhovoru s novináři ocenil, že se přísaha, která je podle něj pro vojáky důležitým okamžikem, opět uskutečnila na Pražském hradě a za účasti prezidenta. „Já jsem skládal přísahu již hodně dávno, protože jsem přes třicet let vojákem z povolání. Ale všechny přísahy, které byly po roce 1989, jsou pro mne poměrně významnější,“ řekl.

Armáda je profesionální od 1. ledna 2005. Slavnostní přísaha se koná dvakrát ročně - 28. října, tedy v den výročí vzniku Československa, a pak také 8. května, kdy si země připomíná konec druhé světové války. Přísaha představuje slavnostní závazek k plnění vojenských povinností při obraně státu. Vychází z ústavy a její složení je závazným právním a morálním aktem.