Motejl: Zájem médií ovlivnil návrat dívek do rodiny

Praha - Ombudsman Otakar Motejl se na dnešní tiskové konferenci ostře ohradil proti televizním a novinovým reportážím, které podle něj koncem minulého týdne způsobily nevhodnou interpretaci případu sester Velických a následný útěk jedenáctileté Abigail z brněnského Klokánku. Osudy dětí by neměly být předmětem povrchního skandalizovaného zkoumání a novináři by měli uvažovat, co svým chováním mohou způsobit. Zájem médií mohl podle Motejla ovlivnit pohled dívky na její nejbližší budoucnost. 

„Mám trochu pocit, že Klokánek podcenil přípravu dětí na změnu současného stavu. Měl se postarat o to, aby předání dívek proběhlo pokud možno bez konfliktu. Výsledkem jsou ale zástupy novinářů rozmlouvajících s dětmi,“ uvedl Motejl.

Předběžným opatřením soudu se návrat dívek do rodiny odkládá. Podle Motejla ale už před mediálním zájmem o celý případ existovala dohoda s otcem obou dívek, že pokud nastanou jakékoliv problémy s jejich návratem, vše se odloží. 
 
„O sporných věcech mají rozhodovat soudy. Pokud se tak stane, je etické, především pokud jde o dítě, usilovat o to, aby nevznikaly další konfliktní situace. Nejde zde o peníze, ale o dětskou psychiku,“ dodal Motejl a apeloval především na novináře, aby dívky osobně nekontaktovali a nemedializovali jejich případ.