Bém bude s Knížákem konzultovat přestavbu Kongresového centra na NK

Praha - Pražský primátor Pavel Bém se sejde s generálním ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem, aby s ním diskutoval o budoucnosti Národní knihovny. Knížák včera navrhnul, aby se pro její potřeby místo stavby chobotnice přestavělo pražské Kongresové centrum. Bém schůzku oznámil v pořadu Nedělní partie televize Prima.

„To je myšlenka k úvaze,“ řekl Bém o Knížákově nápadu. Podle Knížáka by se přestavbou zabily jednou ranou dvě mouchy - zároveň by se vyřešilo využívání bývalého komunistického Paláce kultury a oddechu. „Byla by to věc dobrá, funkční, levná. Neřešila by jenom problém knihovny, ale problém pražského panorama,“ míní Knížák.

Budovu Kongresového centra totiž ředitel Národní galerie pokládá za odpornou. Neviděl by žádný problém v tom strhnout plášť budovy, využít i podzemní prostory. Nevyloučil, že by Palác mohl částečně dál sloužit pro potřeby kongresových jednání. Náklady na přestavbu vyčíslil na jednu až tři miliardy korun. Náklady na výstavbu nové budovy NK podle návrhu Jana Kaplického se odhadovaly na přibližně dvě miliardy korun.

Bém nicméně úplně nezatratil ale ani možnost postavit novou budovu NK podle návrhu Kaplického, avšak nechce ji mít na Letné: „Jsem přesvědčen, že návrh Jana Kaplického je zajímavý, na Letnou se nehodí.“ Zároveň popřel, že by jeho náměstek Pavel Klega podpořil myšlenku stavby knihovny na Vyšehradě.

Spor o novou budovu knihovny se táhne už řadu měsíců. Podle NK má rozhodnout ministerstvo kultury a pražský magistrát. Ten se však domnívá, že nejprve by měl rozhodnout antimonopolní úřad o tom, zda byla soutěž na knihovnu v souladu s českými zákony a zda je možné použít na projektovou dokumentaci knihovny veřejné zdroje. Šéf úřadu Martin Pecina však oponuje, že jeho úřadu nepřísluší posuzovat architektonickou soutěž konanou podle pravidel Mezinárodní unie architektů.