Kaplický upravil knihovnu, aby se vešla na Letnou

Praha - Tým Jana Kaplického Future Systems upravil projekt návrhu nové budovy Národní knihovny (NK). Stavba by se tak vešla na letenský pozemek, který byl původně pro knihovnu vybraný, a nemusela by se provádět změna územního plánu. Právě potřeba změny územního plánu se dosud mimo jiné uvádí jako jedna z překážek výstavby Kaplického knihovny na Letné.

Náš projektový tým našel nové řešení, které umožní realizaci knihovny na pozemcích na Letné, které zastupitelstvo Prahy schválilo k prodeji Národní knihovně a kde lze knihovnu postavit bez jakékoli změny územního plánu, potvrdil Kaplický. V částečně upraveném návrhu není podle něj potřeba zastavovat malý kus území, který dosud údajně brzdil další postup.

Kaplického tým, který loni zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži na podobu nové budovy Národní knihovny, se dál nechce vyjadřovat k možnostem postavit svoji stavbu na jiném místě než na Letné, pro níž byla soutěž vypsána. Nechce případná další místa komentovat do té doby, dokud nebude předložen konkrétní návrh jiného staveniště. „Tímto současně popíráme, že náš projekt může být realizovatelný kdekoliv jinde po světě,“ píše Kaplický.

Future Systems je připraven pokračovat v přípravě stavby, podle pravidel soutěže by měla NK dát pokyn k zahájení projektových prací. „Čekáme tedy pouze na pokyn Národní knihovny a ministerstva kultury,“ uvedl architekt a dodal, že pokud dostane v nejbližší době pokyn zahájit komplexní studii proveditelnosti stavby, je možné vše potřebné dokončit ještě do konce tohoto roku.

Právě v čekání je nyní největší problém - čeká totiž i Národní knihovna, ministerstvo kultury i město Praha - každá z těchto tří institucí na zbylé dvě a všechny tři pak na rozhodnutí antimonopolního úřadu. Jeho předseda Martin Pecina však opakovaně uvedl, že úřad žádné jednání ohledně knihovny nezahájil. Ministerstvo kultury po něm přitom chce vyjádření, zda je možné na základě výsledků soutěže zadat veřejnou zakázku, která bude v souladu s českým právem.

Knihovna místo Kongresového centra

Mezitím přišel ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák s nápadem umístit Národní knihovnu do Kongresového centra. Podle pražského primátora Pavla Béma se ale o novém řešení může debatovat až potom, jestliže se ukáže, že se v přípravách výstavby na Letné nedá pokračovat.

Obdobně se vyjadřuje i ředitel NK Vlastimil Ježek - tým pražského primátora složený z odborníků ze dvou třetin doporučil stavět na Letné podle Kaplického návrhu. Bez názoru zůstala jen skupina právníků, a proto se ministerstvo kultury jako zřizovatel NK obrátilo na antimonopolní úřad. Podle Ježka stále platí mimo jiné i nařízení vlády o podpoře výstavby nové budovy pro knihovnu.