Silnice kolem Souše se ve čtvrtek opět otevře pro motoristy

Liberec - Silnice kolem přehradní nádrže Souš na Jablonecku, která slouží jako spojnice mezi Frýdlantským výběžkem a Jabloneckem, bude od 1. května opět otevřena pro motoristy, informoval mluvčí Krajského úřadu v Liberci Jiří Langer. Ve srovnání s loňským rokem se silnice pro motoristy otevírá se zhruba dvoutýdenním zpožděním. Například v roce 2006 byla ale průjezdná až od 10. května.

Silnice kolem Souše se pravidelně uzavírá s prvním sněhem a průjezdná bývá nejdříve na konci dubna. Zhruba 6,5 kilometru dlouhá komunikace vede totiž kolem nádrže, která slouží jako zdroj pitné vody pro 100 000 obyvatel Liberecka a Jablonecka. Loni ji krajský úřad uzavřel 23. října poté, co teploty klesly pod bod mrazu a na silnici se vytvořily sněhové jazyky a zmrazky, které způsobily několik dopravních nehod.

Kraj i starostové Frýdlantska už několik let usilují o to, aby silnice zůstala otevřena celoročně. Zatím to ale naráží na příliš vysoké náklady na zimní údržbu a také na velké riziko znečištění nádrže. Pro hospodářsky slabý region je ale silnice kolem přehrady jednou ze dvou přístupových komunikací. Důležitá je pro lidi, kteří tudy jezdí do práce. V zimním období, kdy je silnice uzavřena, musejí Jizerské hory objíždět 60 kilometrů dlouhou trasou přes Liberec. Klíčová je hlavně pro rozvoj cestovního ruchu.

Frýdlantsko patří k hospodářsky nejslabším oblastem Libereckého kraje. Leží ve výběžku, který je z velké části obklopen Polskem. V 18 obcích žije 24 000 obyvatel. Od zbytku Libereckého kraje oddělují oblast Jizerské hory a dopravní spojení je velmi špatné. Podle starostů je to také hlavní příčinou malého zájmu investorů a vysoké nezaměstnanosti, která se pohybuje kolem 10 procent a je v rámci kraje nejvyšší. Budoucnost regionu proto vidí starostové především v turistice, která by mohla zajistit tolik potřebné pracovní příležitosti.