Protestní pobyt v Brdech stál Greenpeace kolem sto tisíc

Míšov (Plzeňsko) - Dvoutýdenní pobyt aktivistů z Greenpeace na kótě v brdském vojenském prostoru vyšel na sto tisíc korun. Odhadl to vedoucí protiradarové kampaně Greenpeace Jan Freidinger. V této částce by měly být náklady na platy několika málo placených lidí z Greenpeace, zázemí a například i poplatky za mobilní telefony a použitou techniku. Veškeré peníze, kterými sdružení disponuje, pocházejí od soukromých dárců.

„Greenpeace nepřijímají žádné dary od vlád, firem, grantů a podobně, každý dar, který dostáváme jen od fyzických osob, je zaevidován,“ uvedl Freidinger. V Česku podle něj podporuje Greenpeace kolem 25.000 jednotlivců, jejichž průměrný měsíční příspěvek se pohybuje zhruba kolem 70 korun. Pokud by někdo dal výrazně vyšší částku, jsou další pravidla pro ověření důvěryhodnosti. Aktivista doplnil, že lidé v naprosté většině přispívají obecně na činnost Greenpeace, nikoliv na jednotlivé projekty, tedy například konkrétně na kampaň v Brdech.

Freidinger dodal, že většina lidí, kteří se na kótě s Greenpeace pohybují, jsou dobrovolníci, nikoliv zaměstnanci organizace. „Jsou tu většinou lidé různých profesí, dobrovolně a zadarmo. Někdo si vezme dovolenou, někdo přijede o víkendu, když má volno. Jsou tu i studenti, kteří se tady také učí,“ vyjmenoval. Česká Greenepace má celkem asi 20 zaměstnanců, zdaleka ne všichni se na kótě vystřídali.

Greenpeace obsadili kótu, kde by měl stát americký protiraketový radar, na konci dubna. Na místě postavili stanový tábor. Celá akce měla vyjádřit jejich nesouhlas s případným umístěním amerického radaru v Česku.