Za železniční nehodu na Mělnicku půjde podvodník na 4,5 roku do vězení

Praha - V souvislosti s loňskou železniční nehodou u Vraňan na Mělnicku půjde čtyřiatřicetiletý René Kučera definitivně na 4,5 roku do vězení. Pražský vrchní soud dnes totiž v odvolacím řízení zrušil původní desetiletý trest, který Kučerovi v únoru vyměřil středočeský krajský soud za trestný čin obecného ohrožení. Proti dnešnímu rozsudku se nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Odvolací senát vyloučil z dnešního řízení případ devětatřicetiletého Martina Fišera a o osm let mladšího Vlastimila Kály, kterým prvoinstanční soud nepravomocně vyměřil podmíněné tresty v délce jeden a půl a dva roky za pokus o pojistný podvod, protože se ani jednomu z nich nepodařilo doručit předvolání. Vrchní soud proto bude o jejich věci rozhodovat samostatně.

Podle obžaloby najel Kučera loni v březnu poškozeným osobním vozem na železniční přejezd, aby mohl později nahlásit, že díru do podvozku způsobila při přejíždění tratě železniční traverza. Pak přivolal na přejezd policii, která vzápětí informovala o autě zablokovaném na přejezdu výpravčího. Ten ale zastavil provoz na jiné trati a vlak do vozu narazil.

Kvůli zorganizování pojistného podvodu podle spisu Kučera kontaktoval Fišera a Kálu, chtěl, aby mu za odměnu 10 000 korun pro každého pomohli. Kála se měl přihlásit jako viník nehody. Muži ale s úmyslem umístit auto na trať podle svých slov nesouhlasili, a tak Kučera na koleje najel sám.

Ve vlaku se při srážce zranili dva lidé a vznikla škoda ve výši asi 20 milionů korun. Případ bývalého výpravčího Ladislava Tomka, který zastavil nesprávnou soupravu, řeší Okresní soud v Mělníku. Žaloba viní třiašedesátiletého Tomka z obecného ohrožení z nedbalosti. Soud ale na začátku června jednání odročil kvůli nemoci obžalovaného.