„Ve všech zemích, kde se zavedla instituce dětského ombudsmana, se postavení dětí výrazně zlepšilo,“ uvedla ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková. Ombudsman Otakar Motejl se ale obává, že pokud by se jednalo pouze o parafrázi jeho úřadu, mohl by vzniknout kompetenční konflikt. Všechny případy je navíc podle něj třeba posuzovat nejen z pohledu dětí, ale taky rodičů.
Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková ale podotkla, že tomu tak vždy není: „Pan doktor Motejl, podle těch případů, které jsme řešili, hájí zejména práva dospělých. Rodičům i mně se zdá, jako by Úmluvu o právech dítěte vůbec nebral v úvahu.“ Politici i organizace na ochranu dětí se sice shodují, že je potřeba děti lépe chránit, na dětského ombudsmana si ale Česko ještě minimálně dva roky počká. Nejsou na něj peníze.
V roce 2006 bylo za týrání dětí odsouzeno 93 lidí, většina z nich ale jen k podmínečnému trestu. Zatím poslední případ řeší policie v Bílině na Teplicku, kde měli rodiče krutě zacházet s dětmi ve věku tři a čtyři roky. Oba už byli obviněni z trestného činu ohrožování výchovy mládeže. Zda se nedopustili i týrání svěřené osoby bude podle předsedy senátu Okresního soudu v Teplicích Miroslava Čapka soud rozhodovat v hlavním líčení.