Ve čtvrtek a v pátek přijdou bouřky i krupobití - v srpnu skončí tropy

Praha - Od čtvrtečního odpoledne do soboty se budou na českém území podle meteorologů místy objevovat bouřky a přeháňky. Doprovázet je bude zvětšená oblačnost. V pátek pak Český hydrometeorologický ústav varuje před přívalovými srážkami a krupobitím. Lidé by si podle meteorologů měli dát pozor na vysoké teploty, které budou panovat od dnešního odpoledne do pátečního podvečera. Poslední prázdninový měsíc se teploměr do tropických hodnot ale už nevyšplhá.

Na čtvrteční den hlásí meteorologové jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se mohou začít odpoledne a v podvečer objevovat přeháňky a bouřky. Ty budou lokální, nepříliš intenzivní a zasáhnou převážně horské oblasti. Nejvyšší teploty by se měly pohybovat od 28 do 32 stupňů Celsia, v noci klesnou na 18 až 14 stupňů Celsia.

Pozor na požáry!

Při bouřkách nehrozí jen přívalové srážky, ale hasiči upozorňují na to, že po úderu blesku může vzniknout požár. Loni hasiči evidovali 95 požárů způsobených bleskem.

V pátek by měly být zpočátku bouřky ojedinělé, počasí bude také jasné až polojasné. Odpoledne ale bude oblačnost přibývat, a s ní i bouřky. Meteorologové varují před přívalovým deštěm, krupobitím a silným nárazovým větrem, který se místy objeví odpoledne na Moravě, k večeru zasáhne i Čechy. Bouřky opět nebudou na celém území, ale místy. Přináší je totiž kupovitá oblačnost, která se rychle vyvíjí, ale také rychle mizí. Rtuť teploměru bude přes den ukazovat 29 až 33 stupňů Celsia, noční teploty budou klesat až k 16 stupňům Celsia.

Bouřky hlásí meteorologové i na sobotu, kdy ale hrozí na celém území. Do České republiky totiž přijde od západu studená fronta, a s ní kromě bouří také deště a ojediněle kroupy. Od západu budou srážky postupně ustávat a oblačnost bude ubývat. Jižní vítr se za studenou frontou bude měnit na západní. Teploty by se podle meteorologů měly pohybovat v noci od 19 do 15 stupňů Celsia, přes den od 24 do 28 stupňů Celsia.

V neděli už bouřky ČR ohrožovat nebudou. Bude polojasno, ojediněle přeháňky a teploty mezi 25 a 29 stupni Celsia přes den a 16 až 12 stupni Celsia v noci.

V srpnu tropy už zřejmě nepřijdou

Druhý prázdninový měsíc by měl být spíše oblačný s občasnými srážkami, tropické teploty už zřejmě nepřinese. Meteorologové ale nevylučují, že se rtuť teploměru na jeden nebo dva dny nad třicetistupňovou hranici dostane.

V období do 10. srpna by měl teploměr ukazovat 22 až 28 stupňů Celsia, kromě 1. srpna, kdy by mělo být 33 stupňů. V noci budou teploty klesat na 18 až 12 stupňů. Od 11. do 22. srpna bude přes den 21 až 27 stupňů, v noci od 16 do 10 stupňů Celsia. Poslední prázdninovou dekádu by se Češi měli připravit na 18 až 24, v noci 14 až 8 stupňů Celsia.

Koupaliště
Koupaliště