Svědci ani znalci dnes neosvětlili údajný Minaříkův podvod

Brno - Svědecké výpovědi ani doplněné znalecké posudky dnes u Krajského soudu v Brně nepřispěly k objasnění případu bývalého agenta StB Pavla Minaříka, jenž čelí obžalobě z úvěrového podvodu. Svědci předestřeli různý pohled na události, liší se i expertízy. Soudce jednání odročil na neurčito, nechá zpracovat revizní posudky z oborů silniční dopravy a požární ochrany.

Státní zástupce tvrdí, že Minařík s komplici v roce 1996 fingoval nehodu nákladního auta, které na Ukrajině převáželo k zákazníkům náklad optických kabelů. Bývalému agentovi hrozí až 12 let vězení. Tvrdí, že je nevinen. Pojišťovna Kooperativa se jej prý snaží usvědčit z podvodu, aby nemusela vyplatit pojistku 41 milionů korun, která by nyní byla kvůli úrokům ještě mnohem vyšší.

Znalecké posudky expertů se podle soudce Miroslava Nováka rozcházejí, proto se rozhodl oslovit soudní inženýry kvůli reviznímu posudku. „Mechanismus té údajné dopravní nehody a požáru, to jsou vyloženě technické otázky, musí je posoudit odborníci. Je třeba zjistit, jak se to stalo,“ uvedl soudce.

Před soudem dnes hovořil pojišťovací agent Libor Došek. Před časem uložil u notáře zápis, podle kterého se jej známý činovník brněnského boxu Ladislav Gaži snažil přesvědčit, aby vypovídal proti Minaříkovi. „Sliboval mi odměnu. Šlo o to, abych řekl, že je to celé Minaříkův podvod,“ uvedl. V zápise Došek doplnil, že Gaži jednal v součinnosti s právníkem a současným zmocněncem pojišťovny Jiřím Machourkem. Gaži i Machourek to popírají.

Podle spisu měla v roce 1996 Minaříkova firma dodat ukrajinské společnosti Invest Commercional Consulting přes 900.000 metrů vláken uložených v 600 krabicích. Na Ukrajinu je vezl v avii řidič Miroslav Valenta. Události, které pak následovaly u města Chust na Zakarpatské Ukrajině, řidič vylíčil dvěma naprosto rozdílnými způsoby.

Podle první verze najel se svojí avii na olejovou skvrnu, dostal smyk, „do něčeho“ narazil, vozidlo se vzňalo a spolu s nákladem shořelo. Druhá verze mluví o tom, že byl zastaven Minaříkovými přáteli. Vyhodili jej prý z vozu, který zapálili. Společně s Minaříkem jej pak přinutili, aby všude mluvil jen o dopravní nehodě.