Školáci budou i letos točit reportáže o bojovnících proti totalitě

Praha - Školáci si letos opět budou moci vyzkoušet práci filmařů a rozhlasových redaktorů, majít totiž vytvořit dokument o boji proti nacismu a komunismu. Do druhého ročníku projektu Bojovníci proti totalitě pohledem dětí se školy mohou hlásit do 15. září. Cílem projektu je seznámit žáky neformálním způsobem s oběma totalitami. Jejich úkolem bude nalézt například válečné veterány, politické vězně, případně se zaměřit na odbojovou činnost ve školství, a připravit na toto téma krátkou rozhlasovou či televizní reportáž.

Organizátoři školám v souvislosti s projektem nabídnou besedy s pamětníky, návštěvy muzeí, archivů a dalších institucí a mediální školení pro přípravu dokumentů. „Loni jsme školili učitele, letos chceme, aby se do školení více zapojily děti,“ uvedl Viktor Meca z ministerstva obrany, které projekt pořádá společně s dalšími partnery.
   
Chtěl by také, aby se do projektu zapojilo více škol než v uplynulém ročníku, kdy zpracované reportáže poslala více než dvacítka ústavů. Přáním je, aby jich v tomto ročníku bylo 50 až 60. Projekt je určen především pro druhé stupně základních škol a víceletá gymnázia. Organizátoři však plánují poskytnout prostor také středním školám.

„Jedná se o projekt, který má v sobě hluboký smysl. Mám z něho nesmírnou radost, protože propojuje různé generace. Natáčeli se lidé, kteří pod neúprosným během času za pár let z tohoto světa odejdou. Toto jsou jedny z posledních příležitostí zdokumentovat jejich životy. Hrůzám a křivdám, co se v padesátých letech děly, tímto dáváme určitou nesmrtelnost. Těší mě, že veškeré reportáže byly zpracovány na vysoké profesionální úrovni," uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Reportáže se po jejich vyhodnocení na jaře příštího roku využijí ve vysílání České televize a Českého rozhlasu, objevit by se měly také na festivalech. Letos se promítaly například na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. V rámci putovní výstavy zavítají dokumenty do konce září například do Brna, Ostravy nebo Českých Budějovic. Více informací o projektu najdou zájemci na adrese projektu.