Kauza videozáznamu z hotelu Savoy má dalšího obviněného

Praha - Na úniku videozáznamu schůzky lobbisty Miroslava Šloufa s hradním kancléřem Jiřím Weiglem se měl podílet i příslušník civilní rozvědky Petr Bakeš. Státní zástupce už proti němu podle informací Rádia Česko vznesl obvinění. První obviněný v případu bývalý policista Jiří Dvořák označil Bakeše za příjemce dvou DVD, jejichž části se pak objevily na internetu. Státní zastupitelství ale bližší informace nepotvrdilo.

„Nejsou žádné informace, které bychom mohli v tuto chvíli zveřejnit,“ řekla ČT mluvčí Městského státního zastupitelství Praha Štěpánka Zenklová. Podle Pavla Hanáka z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se v současné době po dohodě se státním zastupitelstvím prošetřují informace, které se v této souvislosti objevily. Některým novinářům, kteří chodí k výslechům, byly dokonce zabaveny i mobilní telefony.

Dimun: Důstojníci ÚOOZ sbírají alibi pro premiéra

Podle informací ČT se policisté zaměřují na jméno Petra Dimuna, neformálního poradce předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Dimuna a bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka obvinil jako první premiér Mirek Topolánek. Podle něj stojí za únikem záznamu ze Šloufovy a Weiglovy schůzky právě oni. Vyšetřování zatím ale nic takového neprokázalo. „Patnáct důstojníků ÚOOZ sbírá argumenty pro to, aby vytvořili alibi pro premiéra, který rychleji mluví, než myslí,“ reagoval na obvinění Dimun, který spojení s únikem videa odmítá.

Záběry ze schůzky lobbisty Miroslava Šloufa s hradním kancléřem Jiřím Weiglem, kteří se sešli v hotelu Savoy, se dostaly na veřejnost několik dní před prezidentskou volbou. Záznam zveřejnil internetový deník Aktuálně.cz. Kauza tehdy zásadně ovlivnila výběr hlavy státu. Strana zelených se například kvůli podezřelé schůzce přiklonila k veřejné volbě.

Hotel Savoy dostal už za nezákonné pořizování záznamů od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu. Proti rozhodnutí se ale odvolal a úřad proto zatím její výši nesdělil. Podle zákona může jít o miliony korun.