Ministři podepsali průlomovou dohodu o adopci ukrajinských dětí

Praha - Adoptovat ukrajinské dítě, které se z různých důvodů opuštěné ocitlo v České republice, by mělo být jednodušší. Až doteď o něm rozhodovaly ukrajinské soudy, řízení byla drahá a neúnosně dlouhá. Ministři spravedlnosti obou zemí podepsali dokument, který to změní. Začne platit příští rok.

Jen v samotném pražském kojeneckém ústavu mají šest ukrajinských dětí. Všechny čekají, až jejich domovský stát řekne, zda je chce, nebo dá souhlas, aby si je osvojili noví rodiče. Podobných případů jsou v Česku stovky. Na ukrajinský souhlas však děti čekají i několik let, průměrná délka řízení byla doposud tři roky.

„O ukrajinské děti byl vždycky velký zájem, protože jsou velmi bytelné, zdatné a samostatné,“ říká ředitelka Kojeneckého ústavu při FTN v Praze Jaroslava Lukešová. A dodává: „Každý měsíc života u takového miminka se rovná roku života u dospělého člověka.“

Cesta dítěte k novému rodiči by se teď měla zkrátit nejméně o polovinu. Ministři spravedlnosti Ukrajiny a Česka podepsali protokol, že o osvojení budou rozhodovat namísto ukrajinských soudů ty české. Případní adoptivní rodiče tak již nebudou muset podnikat cesty na Ukrajinu a najímat si ukrajinské advokáty, jak tomu v některých případech doposud bylo.

Česká strana usilovala o podobný dokument už delší dobu. Neustále se totiž zvyšuje počet Ukrajinců žijících v Česku. Roste i počet manželství mezí občany obou zemí. O osudu ukrajinských dětí začnou české soudy rozhodovat, až dokument schválí parlament i prezidenti obou zemí. K tomu by mohlo dojít v polovině příštího roku.