Projekt by měl sestávat z několika částí, nejdůležitější zřejmě bude vyškolení tzv. koordinátorů prevence. „Budou dostatečně kompetentní k tomu, aby se u nich mohly shromažďovat informace, které by mohly směřovat ke zjištění sexuálního zneužívání. Do sdružení přes ně naopak půjdou informace o tom, jak zneužívání čelit,“ informoval vedoucí projektu Jiří Zajíc.
Dále by měly být zhotoveny metodické materiály pro vedoucí, ve kterých budou popsány techniky vhodné spolupráce s dětmi. Plánuje se také vytvoření speciálních programů, které děti naučí lépe čelit sexuálnímu obtěžování a zneužívání. Rada zdůrazňuje i důležitou roli rodičů. „Mnoho věcí by se nemuselo stát, kdyby se rodiče alespoň základně zajímali o to, jak to tam vypadá, co tam děti provádí,“ domnívá se předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.
Do konce letošního roku má proběhnout série seminářů vedených experty na danou problematiku. Projekt by měl přejmout i zahraniční zkušenosti, především z Bavorska, kde už takový program probíhá zhruba 10 let. Pro rodiče vydává rada i doporučení, jak postupovat při výběru mimoškolních aktivit.
