„Máme dlouhodobě navázanou konstruktivní spolupráci a chceme, aby z tohoto pohledu české předsednictví bylo úspěšné i v sektoru zaměstnanosti, sociálních věcí a rodiny,“ řekl k tomu Nečas.
Mottem českého předsednictví se stalo heslo „Evropa bez bariér“. Má připomínat 20 let od pádu železné opony a pět let od rozšíření EU. Česko v předsednickém křesle čeká mimo jiné zahájení debaty o reformě unijního rozpočtu a společné zemědělské politice.
Česko se zaměří na volný pohyb pracovníků
Česko se v sociální oblasti zaměří na „geografickou mobilitu“ pracovníků, tedy jejich volný pohyb po státech unie. Češi a občané dalších nových členských zemí stále ještě nemohou ani téměř čtyři roky po rozšíření EU ve všech starých zemích volně bez povolení získat práci. Bariéry platí i pro Bulharsko a Rumunsko, které do unie vstoupily loni.
Nečas si spolupráci se Špidlou na přípravě českého předsednictví pochvaluje, přestože se jejich názory na řadu otázek různí. Příkladem je Špidlův plán, aby ženy v členských státech EU dostávaly během mateřské dovolené peníze ve výši jejich platu před nástupem na mateřskou. Podle Nečase však unii nepřísluší předpisovat jednotlivým členským zemím parametry sociálního systému.