Ministr Pospíšil podal kárnou žalobu na šéfa brněnského soudu Pořízka

Brno - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal kárnou žalobu na šéfa brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka. Důvodem je o 60 milionů předražená stavba zdejšího justičního paláce. Podle ministra došlo k porušení zákona o rozpočtových pravidlech. Žalobu obdržel Vrchní soud v Olomouci.

Pospíšilovo ministerstvo uvolnilo na přestavbu Justičního paláce přes 1,8 miliardy korun. Dočkalo se ale velkého překvapení, když bylo obeznámeno s další šedesátimilionovou fakturou. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzany Steinerové je faktura v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech, neboť na pracovní činnost zmíněné na faktuře nebyla uzavřena smlouva ani zjištěny zdroje financování. Pokud už k takové situaci došlo, měl podle Steinerové předseda soudu neprodleně informovat ministerstvo, což však neudělal.

Původní rozpočet na stavbu, ve které má sídlit kromě Krajského soudu také Městské státní zastupitelství v Brně, činil 800 milionů korun. Navýšení o více než poloviny částky si vyžádaly následné projektové výzkumy. Schodek o částce 60 milionů činí převážně náklady na stavební práce.

Sám Pořízek se necítí vinen a Pospíšilův čin hodnotí jako nepřiměřený. „Celá věc by se měla řešit spíše u obchodního soudu,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková. Případem se začala zabývat policie. Na nesrovnalosti ohledně nahlášených financí upozornil také Národní kontrolní úřad.

Současný šéf brněnského soudu byl postaven před kárnou žalobu již před dvěma lety. Tehdy nespokojenost šéfa resortu odnesl jeden z Pořízkových podřízených. I přes Pospíšilův krok šéf soudu ve své funkci zatím zůstává.

Model nového Justičního paláce
Model nového Justičního paláce