Policie bude vyšetřovat soutěž na novou Národní knihovnu

Praha - Státní zastupitelství v pondělí předalo policii trestní oznámení, které podala skupina pěti lidí na soutěž na návrh nové budovy Národní knihovny (NK). Podezřením ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži, kterého by se mohlo dle trestního oznámení dopustit vedení NK, bude vyšetřovat odbor hospodářské kriminality.

Trestní oznámení podalo pět architektů, jmenovitě Ján Stempel, Ludvík Grym, Petr Pištěk, Pavel Rada a Jan Sapák, přičemž ani jeden z nich se soutěže nezúčastnil. Učinili tak ale jako občané, nikoli jako architekti. Stejně jako dalším kritikům soutěže vadí autorům oznámení fakt, že vítězný projekt nesplnil podmínku zadání, tedy umístění národního konzervačního fondu nad zemí. Vedení NK ale oponuje tím, že si před vyhlášením soutěže nedokázal bezpečné uložení knih pod zemí představit a autor vítězného návrhu Jan Kaplický přišel s převratným řešením.

Kvůli soutěži na novou budovu NK již u soudu leží od loňského podzimu žaloba, kterou podalo studio HŠH architekti o náhradu škody. Pokud by totiž nezvítězil Kaplický, HŠH, kteří skončili třetí, by se teoreticky posunuli na druhé místo, a jejich odměna by tedy mohla být vyšší. Zatím ale nebylo nařízeno žádné jednání.