Prodloužená Rudná se v Ostravě začne budovat zřejmě už příští rok

Ostrava - Prodloužení Rudné ulice by mělo odlehčit dopravě v Ostravě-Porubě. S její výstavbou by se mohlo začít příští rok v červnu. Pro stavbu však ještě nejsou vykoupeny všechny potřebné pozemky. Řekl to dnes porubský starosta Miroslav Novák. Dodal, že odkup pozemků kvůli svým osobním zájmům blokuje i porubský zastupitel za Stranu zelených Dušan Richtár. Ten však tvrdí, že se nedopouští ničeho nezákonného.

„Jedním z nejproblematičtějších případů jsou pozemky ve vlastnictví našeho kolegy zastupitele Richtára. V minulosti s vědomím územního plánu a tím, že jednou prodloužená Rudná bude stát, vystavěl v blízkosti svůj dům. Veřejně vystupuje s tím, že podnikne veškeré kroky, aby stavbu zastavil,“ uvedl Novák. Dodal, že Richtár převádí pozemky na další osoby, a tím blokuje jejich odkup.

„Jeho pozemky naštěstí nejsou přímo pod tělesem samotné stavby, ale souvisí pouze s doprovodnými stavbami. Přes jeho pozemky měla vést propojka, ale Rudná bude stát, i kdyby se nepodařilo jeho pozemky vyvlastnit. Ale pevně věřím, že se to podaří,“ uvedl Novák. Dodal, že v Porubě chybí vykoupit asi 30 procent pozemků. Výstavba by měla stát asi 2,5 miliardy korun. S některými majiteli pozemků, s nimiž se Ředitelství silnic a dálnic nedohodlo na výkupu, už bylo zahájeno vyvlastňovací řízení.

Richtár dnes řekl, že využije všechny prostředky, které mohou zabránit výstavbě prodloužené Rudné v nyní navržené podobě. Přiznal, že osobně se mu nelíbí, že trasa má vést nedaleko jeho rodinného domu, což však podle něj není hlavním důvodem. Nelíbí se mu prý především to, že při přípravě trasy nebyla zohledněna skutečnost, že je v blízkosti Poruby vedena dálnice D47. „Najednou jsou vedle sebe dvě rychlostní komunikace, kdy jedna je dálnice a druhá prodloužená Rudná,“ uvedl Richtár. Dodal, že kdyby trasa byla lépe naplánovaná, mohla být doprava odkloněna od celé Poruby.  

Celková délka prodloužené Rudné by měla být 6,8 kilometru a porubského městského obvodu by se měl dotknout úsek dlouhý 1,9 kilometru. Výstavba prodloužené Rudné by měla odlehčit dopravě v Opavské ulici a v ulici 17. listopadu, přes něž jezdí auta směřující na Opavsko. „Dnes jsou v těchto místech na denním pořádku zácpy. Plánovaná stavba navíc vyřeší nevyhovující zatížení obyvatel, kteří bydlí v těchto ulicích, hlukem a exhalacemi,“ vysvětlil Novák. Dodal, že kvůli dopravní situaci jsou nyní problematické i výjezdy sanitních vozů z fakultní nemocnice.

Se stavbou prodloužené Rudné se počítá už léta, součástí územního plánu je od roku 1994. Prodloužená Rudná bude výpadovou silnicí pro Ostravu směrem na Opavu a Jesenicko. Kromě Poruby by cesta měla vést také přes Plesnou, Pustkovec, Krásné Pole a Vřesinu. Doba přejezdu mezi Ostravou a Opavou by se pro řidiče měla zkrátit zhruba na 15 minut.