Klaus trvá na tom, že Lisabonská smlouva je protiústavní

Brno - Lisabonská smlouva je i na základě právní doktríny tzv. materiálního jádra ústavy v rozporu s českou ústavou. Prezident Klaus tak před Ústavním soudem reagoval na poslední stanovisko vlády z 27. června 2008, které vláda opřela právě o doktrínu materiálního jádra ústavy. Klaus, který toto stanovisko vlády přednesl ústavním soudcům jako novou okolnost pro rozhodnutí o Lisabonské smlouvě, s názorem vlády nesouhlasí a při použití stejné doktríny má opačný názor.

Klaus před ústavními soudci opět zopakoval své obavy, že Lisabonská smlouva, bude-li přijata, změní mezinárodní postavení České republiky a může omezit její svrchovanost. Smlouva by mohla Evropskou unii posunout blíže k federativnímu státu. Klaus se na závěr přiklonil k názoru, že by plénum Ústavního soudu mělo smlouvu zhodnotit jako rozpornou s českým ústavním pořádkem.

Doktrína byla zformulovaná v Německu v souvislosti s ustanovením německého základního zákona. Ústavními soudy začala být podle Klause oblíbená, protože se na jejím základě stávají monopolním arbitrem rozhodování o tom, která část ústavy významná a důležitá je, a která není. Podle Klause se v tomto případě jedná o subjektivní hodnocení, neboť obecná právní teorie postrádá jasné vymezení toho, které prvky ústavy tvoří její údajné materiální jádro.

Rozhodnutí o Lisabonské smlouvě nesmí být pod tlakem zvenčí

Klaus dále ve svém projevu uvedl, že si je vědom toho, že pro tento soud jsou relevantní především argumenty právní. „Rozhodnutí o Lisabonské smlouvě nesmí být výsledkem zahraničních tlaků či momentálních krátkodobých zájmů některých našich politiků. Nesmí být také produktem naivních iluzí o realitě mezinárodní politiky, které nás v minulosti již tolikrát zklamaly. Rozhodnutí o Lisabonské smlouvě nebude totiž platit jen pro dnešek, zavážeme jí i generace budoucí,“ zdůraznil Klaus závažnost rozhodnutí soudu.

„Lisabonská smlouva zahajuje proces, na jehož konci bude Evropská unie suverénem, který bude nařizovat normy nejen jednotlivým členským státům, ale také jejich občanům,“ dodal Klaus. Orgány EU podle něj budou moci omezovat svrchovanost členských zemí. Prezident mimo jiné vyjádřil pochybnost o tom, zda unijní orgány podléhají dostatečné demokratické kontrole.

Dnešní jednání považuje prezident v historii Ústavního soudu za klíčové, neboť odpovědi na tyto otázky jsou důležité, aby v případě, že by Irové změnili své rozhodnutí, mohl i v České republice pokračovat ratifikační proces Lisabonské smlouvy.

Nejdůležitější otázky podle prezidenta Klause

- zda by Česká republika po případném vstupu Lisabonské smlouvy v platnost zůstala svrchovaným demokratickým a právním státem

- zda by Česká republika byla i nadále plnoprávným členem mezinárodního společenství způsobilým samostatně a bezezbytku dodržovat závazky, které pro ni vyplývají z mezinárodního práva

- zda by EU zůstala mezinárodní organizací nebo zda by se stala federálním státem a zda naše ústava dovoluje, aby se naše země stala součástí státu tohoto typu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 16 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...