Klaus: Mezi politiky se pěstují kamarádšofty

Praha - Podle prezidenta Václava Klause byl premiér Mirek Topolánek v údajném rozhovoru s Nicolasem Sarkozym příliš žoviální. Klaus nepochybuje o pravosti údajného stenografického záznamu rozhovoru Topolánka se Sarkozym zveřejněného týdeníkem Reflex. Podobně je na tom pravděpodobně i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se už Francii za publikaci omluvil. Záznam naopak zpochybnili dva účastníci jednání - velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a vicepremiér Alexandr Vondra.

Na záznamu rozhovoru je podle Klause podstatná a smutná nejen obsahová stránka, ale i jistá žoviálnost. „To já bych nikdy neudělal, to je pro mě strašně nepřijatelné. Já jedu do Elysejského paláce reprezentovat Českou republiku, a nikoliv si porozumět s tím dnešním velkým mocnářem Evropy, panem Sarkozym,“ poznamenal prezident. Pokud to někdo dělá opačně, nemůže prý mít jeho důvěru.

Podle Klause ve vztazích mezi českými a evropskými politiky nastal klasický jev, kterému se prý špatně odolává. „Jev jakéhosi kamarádšoftu. Ti lidé pořád jezdí do Bruselu, znají se, povídají si o manželkách a o dětech a o tom, kde byli na dovolené. Pak i naši politici tohoto typu díky těm nekonečným a nepřetržitým summitům více kamarádí s politiky ostatních evropských zemí než s občany vlastních zemí. Mirek Topolánek je nejklasičtější prototyp tohoto fenoménu,“ citoval server iDnes prezidenta.

Podle spolupracovníka ČT ve Francii Jiřího Slavíčka by zveřejnění dokumentu mohlo způsobit újmu české diplomacii. „Země Evropské unie asi budou váhat sdělit Praze před českým předsednictvím něco tajného. Důvěra se získává těžce,“ připomíná Slavíček.