Kongres ODS doporučil o Lisabonu hlasovat až po prosazení radaru

Praha - Kongres ODS nechá rozhodnutí o ratifikaci Lisabonské smlouvy na senátorech a poslancích této strany. Doporučil ale přednostně v parlamentu prosadit česko-americké smlouvy o umístění protiraketového radaru na českém území. Delegáti se na tom dohodli v návrhu finálního usnesení kongresu. Přesto poslanci strany údajně v úterý na mimořádném zasedání sněmovny projednávání o dokumentu zablokují. Serveru Euro.cz to řekl poslanec Marek Benda. O smlouvě by se tak hlasovalo nejdříve v lednu, až bude jasná podpora pro radar.

Podle usnesení je ponecháno na poslaneckém a senátorském klubu, jak budou hlasovat, současně ale kongres „důrazně doporučuje“ přednostně v parlamentu prosadit česko-americké smlouvy o umístění protiraketového radaru na českém území. 

Sněmovna se bude o Lisabonské smlouvě, která má za cíl reformovat práci rozšířené EU, jednat v úterý, a to na naléhání ČSSD. K usnesení dospěli delegáti kongresu po zhruba dvouhodinové diskusi, kterou provázely procedurální spory. Euroskeptická část delegátů se snažila prosadit usnesení, podle kterého by poslanci a senátoři ODS smlouvu nepodpořili, případně počkali na změnu irského postoje ke smlouvě. Euroskeptiky nakonec přehlasovali příznivci premiéra a znovuzvoleného šéfa ODS Mirka Topolánka, který nepovažuje smlouvu za ideální, ale je podle něj potřebná pro nastartování dalších změn v EU.Kongres ODS: Smlouvu o radaru je nutné prosadit co nejrychleji

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek dnes zopakoval, že pokud ODS ratifikaci neumožní, nebude jednat o dohodě o spolupráci při českém předsednictví Radě EU. Pro „Lisabon“ jsou i koaliční zelení a lidovci, komunisté jsou proti. 

V návrhu usnesení občanští demokraté dále vzali na vědomí odchod prezidenta Václava Klause z funkce čestného předsedy ODS a poděkovali mu za vše, co vykonal. Vyzvali koaliční vládu k pokračování reforem. Kongres se také vyslovil k protiraketovému radaru - podle ODS je nutná co nejrychlejší ratifikace smluv vedoucích k umístění americké radarové základny na českém území. Zákonodárcům doporučil odmítnout současnou podobu návrhu klimaticko-energetického balíčku EU.

Klaus: Výsledek kongresu mě nepřekvapil

Prezidenta Václava Klause, který se v sobotu vzdal funkce čestného předsedy ODS, nepřekvapily výsledky a průběh kongresu této strany. Klaus dnes řekl, že výsledky sjezdu očekával jak v rovině personální, tak věcné. Uvedl, že ti, kteří zprvu možná nechápali jeho rozhodnutí zpřetrhat vazby na ODS, to snad již nyní po skončení kongresu chápou.

„Mne průběh a výsledky kongresu, a to jak v rovině věcného rozhodování, tak v rovině personálního, prostě nijak nepřekvapily. Já jsem je předpokládal, já jsem je očekával. Nebudu je komentovat,“ řekl dnes prezident.

Lisabonská smlouva
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24