ODS nebude blokovat jednání o Lisabonu, hlasovat pro něj ale nebude

Praha - Premiér Mirek Topolánek oznámil, že ODS dnes nebude blokovat jednání Poslanecké sněmovny o Lisabonské smlouvě. Zároveň ale upozornil, že občanští demokraté dnes nebudou o smlouvě hlasovat. Navrhl, aby byla schůze o Lisabonu přerušena do ledna příštího roku. Lidovci chtějí naopak schválit smlouvu ještě letos.

Podle Topolánka je jednání o Lisabonské smlouvě v těchto dnech předčasné. Příští týden se má totiž setkat s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, se kterým by měl vyjednávat o spolupráci vlády a opozice během českého předsednictví Evropské unii.

Topolánek také váže hlasování o Lisabonské smlouvě na ratifikaci smluv s USA o možném vybudování protiraketové základny na českém území. „V některých výborech Poslanecké sněmovny navíc ještě nebyla dokončena diskuse a nebylo přijato usnesení,“ uvedl Topolánek. ODS proto bude chtít přesunout další jednání o Lisabonské smlouvě na první lednovou schůzi.

Lidovci chtějí prosadit ratifikaci smlouvy ještě letos

Koaliční KDU-ČSL chce prosadit ratifikaci Lisabonské smlouvy ještě do konce letošního roku. Ministr a šéf Legislativní rady vlády Cyril Svoboda řekl, že musí splnit usnesení lidoveckého širšího vedení, a smlouva by tak měla být přijata nejpozději do Silvestra. Řekl to těsně před schůzkou vedení koalice, která začala v Poslanecké sněmovně.

Podle lidoveckého místopředsedy sněmovny Jana Kasala vládní koalice zřejmě navrhne přerušení projednávání smlouvy do 3. února 2009. Kasal to řekl po jednání koaličních představitelů.

Předseda legislativní rady
Předseda legislativní rady