Opencard se bude vydávat i v příštím roce zdarma

Praha - Vydání karty Opencard, která má v budoucnu nahradit všechny průkazky na cestování pražskou veřejnou dopravou, bude i po Novém roce dále zdarma. Rozhodli o tom pražští radní. Hlavní město přitom předpokládalo, že karta bude zdarma jen do konce roku. Rada také schválila vydávání přenosných anonymních karet, podle mluvčího projektu Martina Opatrného si ji lidé mohou pořídit od středy, zatím ale pouze v paláci Adria v Jungmannově ulici.

„Vydávání klasických karet Opencard bude zdarma minimálně v celém prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Dodal, že město kartu zatím nezpoplatní především proto, že většina obyvatel si ji prostě bude muset dříve nebo později pořídit.

U anonymních karet na rozdíl od klasické Opencard nebudou muset držitelé uvádět žádné osobní údaje, proto budou průkazy přenositelné. „Firma si může zakoupit několik karet, nahrát na ně klouzavé kupony na pražskou integrovanou dopravu a dle potřeby je půjčovat svým zaměstnancům k cestám po Praze. Totéž platí samozřejmě také třeba pro rodiny, které nevyužívají veřejnou dopravu denně,“ uvedl Opatrný.

Součástí materiálu, který rada projednala, byl rovněž ceník pro vydávání Opencard. Za anonymní kartu zaplatí zájemci 200 korun, stejnou částku z peněženky vydají také při výměně standardní karty na vlastní žádost. Pětistovku potom zaplatí za Opencard s kontaktním čipem, která umožňuje používat elektronický podpis, stejnou sumu i za její výměnu na vlastní žádost, například při poškození, ztrátě, odcizení či změně osobních údajů. Karty se budou také vydávat na počkání, lidé si ale připlatí 400 korun.

Zájemci si dosud mohli kartu Opencard pořídit pouze tehdy, pokud uvedli své jméno. Karta pak lidem slouží především jako tramvajenka, průkazka do městské knihovny, dále při placení parkovného v Praze 1 nebo při zjišťování dopravních přestupků, kterých se na území hlavního města dopustili. Anonymní karty ale podle Opatrného neumožní využívat všechny služby, například čtenářský průkaz do knihovny musí být registrován vždy na konkrétní osobu.

Kartu Opencard už vlastní kolem 250 000 lidí. Pražané i návštěvníci metropole si ji pořizují především kvůli ročnímu kuponu na MHD. Dopravní podnik už nebude pro příští rok vydávat klasický papírový kupon, roční jízdenka bude už jen elektronická a bude nahraná na kartě Opencard.