Paroubek zveřejnil podmínky pro podporu zahraničních misí

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes jednal v Kramářově vile s lídry koaličních stran. Paroubek je ochoten připustit prodloužení afghánské mise v případě, že koalice přistoupí na kompromis v oblasti zdravotnických poplatků. O obou tématech má Poslanecká sněmovna hlasovat dnes odpoledne. Šéf lidovců Jiří Čunek považuje stanovené podmínky za rozhodně nepřijatelné.

Předseda nejsilnější opoziční strany požaduje omezení zdravotnických poplatků v co nejširší míře. Jiří Paroubek připustil, že poslanci jeho strany jsou v současnosti připraveni podpořit pozměňovací návrhy, s nimiž na úterním jednání sněmovny předstoupili Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) a jeho stranický kolega Jiří Carbol. David Rath konstatoval, že vzhledem k nedostatku podpory úplného zrušení poplatků považuje ČSSD Hovorkův návrh za cestu správným směrem. Hovorka navrhuje, aby některé sociální skupiny nemusely u lékaře a v lékárně platit vůbec.

Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek shrnul výsledek jednání o misi v Afghánistánu. Vinu za současný nejistý a napjatý stav okolo afghánské mise přisuzuje tomu, že Topolánkův kabinet nedostatečně konzultoval vyslání vojáků s opozicí. ČSSD navrhne ve sněmovně doprovodné usnesení, v němž se má vláda zavázat, že celkový počet českých vojáků v Afghánistánu v příštím roce nepřekročí 580 lidí. Chce také, aby vláda odtamtud do konce příštího roku stáhla speciální 601. jednotku, která bojuje s příslušníky hnutí Taliban.

K dohodě mezi předsedou ČSSD a českou vládou k zajištění úspěšného předsednictví ČR Evropské unii se vyjádřil sám Paroubek. V podmínkách ČSSD ve zmíněném prohlášení se prý hovoří o:

  • vůli obou stran pokračovat v ratifikaci Lisabonské smlouvy
  • započetí diskuze ze strany vlády ČR o přijetí eura a konstatování pevného data přijetí evropské měny
  • závazku vlády ČR vůči ČSSD, že umožní přístup a podíl jejím odborníkům při předsednictví EU
  • pravidelných setkáních zástupců vlády a ČSSD za účelem vzájemné výměny informací o průběhu předsednictví
  • vytvoření podmínek ve sněmovně ze strany ČSSD pro plnění úkolů jednotlivých ministrů, vyplývajících z předsednictví

Paroubek znovu zdůraznil, že tato jednání nevedou k žádné toleranci ČSSD vůči současné vládě. Jako podmínku k uzavření této smlouvy o předsednictví ČR stanovil Paroubek také vyvolání předčasných parlamentních voleb.

Lubomír Zaorálek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24