Rusové už nebudou automaticky dostávat v Česku penzi

Praha - Rusové, kteří trvale žijí v Česku a neplatili zde důchodové pojištění, už nebudou od příštího roku automaticky dostávat českou penzi. Zákonodárci totiž letos vypověděli téměř půl století starou dohodu s Ruskem o vzájemném sociálním zabezpečení, takže dokument přestane s koncem letošního roku platit.

Po vypovězení smlouvy nárok na českou penzi budou mít jen lidé, kterým bylo 65 let a v ČR si nejméně 15 let platili důchodové pojištění. Někteří Rusové tuto podmínku tedy nejspíš nesplní, protože do Česka přesídlili teprve před pár lety.

Dohodu podepsalo v roce 1959 tehdejší Československo se Sovětským svazem. Podle ní Rusům v Česku k získání české penze stačilo to, že tu trvale žili. Důchodové pojištění ale odvádět nemuseli. Penze se jim stanovila podle aktuálního příjmu. Stejně měli důchod v Rusku získávat Češi, kteří tam trvale pobývali.

Poslanci označili dohodu za překonaný dokument. Mínili, že by její vypovězení mohlo ruskou stranu přimět k urychlenému jednání o nové úpravě zajištění. Česko se v minulosti snažilo dohodu několikrát změnit. Poprvé se o to pokusilo v roce 1989. Nástupnická Ruská federace po rozpadu SSSR platnost dokumentu uznala a chtěla v praxi pokračovat. Další pokus o změnu podnikli čeští diplomaté po vzniku samostatné ČR. V roce 1994 pak začala další jednání o nové smlouvě. Text byl připraven v roce 2001 a česká vláda ho schválila. Ruská strana ho ale nepodepsala kvůli reformě ruského důchodového systému. V roce 2003 se jednání obnovila. Text měl být podepsán při loňské návštěvě prezidenta Václava Klause v Moskvě, akt se ale opět neuskutečnil.

V ostatních postsovětských republikách dohoda neplatí. Novou smlouvu o zabezpečení Česko uzavřelo zatím s Ukrajinou. Pro Litvu, Lotyšsko a Estonsko jako členy EU platí unijní pravidla. Ministerstvo práce požádalo loni ministerstvo zahraničí, aby zbývající státy bývalého SSSR kontaktovalo. Zájem o novou dohodu projevilo tehdy Moldavsko.