Mirek Topolánek nicméně naznačil, že od čtvrtka by unie mohla přijít s jinými komunikačními i nátlakovými nástroji při vyjednávání. Konkrétnější ale nebyl. „Pátek je v otázce nedodávek kritický,“ dodal český premiér, jehož země nyní 27člennému bloku předsedá. Vyplývá to prý z rozhovorů s bulharskými či slovenskými představiteli. Právě na tyto dvě země dopadá plynová krize velmi významně.
Dodávky plynu směřujícího z Ruska do Evropy přes území Ukrajiny se dnes úplně zastavily. Bez ruského plynu se tak ocitla řada zemí Evropské unie, včetně Česka či zmiňovaného Slovenska.

TK José Barrosa a Mirka Topolánka
TK José Barrosa a Mirka Topolánka
TK, 15:00, 7.1.2009
Reportáž Bohumila Vostala a Evy Pláničkové
Barroso na společné tiskové konferenci po setkání české vlády a Evropské komise také podotkl, že při telefonátech se šéfy ruské a ukrajinské vlády dostal ujištění, že jejich země budou souhlasit s úlohou mezinárodních pozorovatelů. O vyslání emisarů na Ukrajinu se bude jednat v Bruselu ve čtvrtek na mimořádné schůzce šéfů Gazpromu, Naftogazu, českého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana a eurokomisaře Andrise Piebalgse.
Šéf Evropské komise na tiskové konferenci vyjadřoval udivení nad tím, že se Rusko i Ukrajina zaštiťují tvrzením, že z jejich strany je vše v pořádku. „Kdyby se oba státy chovaly tak, jak tvrdí, pak by vše mělo být v pořádku, ale není,“ uvedl předseda Barroso.