Evropská komise v Praze, Barroso žádá okamžité dodávky plynu

Praha - Předseda Evropské komise José Barroso soudí, že dodávky plynu do Evropy musejí začít okamžitě, jinak Rusko a Ukrajina ztratí na důvěryhodnosti. Rusko jako dodavatel plynu a Ukrajina jako tranzitní země. Řekl to dnes po jednání členů komise s představiteli české vlády. Český premiér Mirek Topolánek uvedl, že zatím nebude specifikovat, k jakým konkrétním krokům by mohla unie přistoupit, pokud se situace nezlepší. V dané chvíli podle něj přístup obou znesvářených stran dává naději na dohodu. Vláda dnes chtěla původně eurokomisařům představit své priority během nadcházejícího předsednictví, nakonec se ale jednání stočilo k aktuálním problémům.

Mirek Topolánek nicméně naznačil, že od čtvrtka by unie mohla přijít s jinými komunikačními i nátlakovými nástroji při vyjednávání. Konkrétnější ale nebyl. „Pátek je v otázce nedodávek kritický,“ dodal český premiér, jehož země nyní 27člennému bloku předsedá. Vyplývá to prý z rozhovorů s bulharskými či slovenskými představiteli. Právě na tyto dvě země dopadá plynová krize velmi významně.

Dodávky plynu směřujícího z Ruska do Evropy přes území Ukrajiny se dnes úplně zastavily. Bez ruského plynu se tak ocitla řada zemí Evropské unie, včetně Česka či zmiňovaného Slovenska.

Video TK José Barrosa a Mirka Topolánka
video

TK José Barrosa a Mirka Topolánka

TK José Barrosa a Mirka Topolánka

TK, 15:00, 7.1.2009

Reportáž Bohumila Vostala a Evy Pláničkové

Barroso na společné tiskové konferenci po setkání české vlády a Evropské komise také podotkl, že při telefonátech se šéfy ruské a ukrajinské vlády dostal ujištění, že jejich země budou souhlasit s úlohou mezinárodních pozorovatelů. O vyslání emisarů na Ukrajinu se bude jednat v Bruselu ve čtvrtek na mimořádné schůzce šéfů Gazpromu, Naftogazu, českého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana a eurokomisaře Andrise Piebalgse.

Šéf Evropské komise na tiskové konferenci vyjadřoval udivení nad tím, že se Rusko i Ukrajina zaštiťují tvrzením, že z jejich strany je vše v pořádku. „Kdyby se oba státy chovaly tak, jak tvrdí, pak by vše mělo být v pořádku, ale není,“ uvedl předseda Barroso.

Barroso a Topolánek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24