Budoucnost Ondráše je nejistá, armáda ho definitivně nechce

Praha - Zrušení folklorního souboru Ondráš jako vojenského útvaru, a to ke konci letošního června, je definitivní a neměnné. Uvedl to náměstek ministryně obrany Radek Šmerda během dnešního veřejného slyšení v Senátu o možné záchraně souboru. Možnost další existence hudebního tělesa vidí například v jeho přeměně na občanské sdružení s novým zřizovatelem, kterým by mohl být Jihomoravský kraj nebo ministerstvo kultury. Senát se s ohledem na 20 tisíc podpisů pod peticí za záchranu tělesa bude jeho existencí zabývat na své schůzi v únoru či březnu.

Jihomoravský kraj má v rozpočtu rezervu na půlroční financování souboru. Jeho budoucnost ale vidí pod některým z ministerstev, řekl dnes hejtman Michal Hašek (ČSSD). O věci prý jednal s některými členy vlády, protože ale záležitost není dohodnuta, jména neuvedl. „Za Jihomoravský kraj se jednoznačně hlásím k tomu závazku v letošním rozpočtu půlroční financování, ale to beru až jako krizovou variantu. Udělám všechno pro to, aby na ni nedošlo,“ uvedl.

Ministerstvo obrany: 30 milionů by se mělo využít jinak 

Video Reportáž Ivy Zigmundové
video

Reportáž Ivy Zigmundové

Podle Šmerdy je rozhodnutí zrušit Ondráš ze strany ministerstva definitivní. Význam souboru nezpochybňoval, rozhodnutí ale zdůvodňoval úsporami. Ondráš podle náměstka odčerpává z rozpočtu téměř 30 milionů korun ročně, které by bylo možno využít třeba k nákupu ochranných vest pro vojáky na misích v cizině. Soubor má 49 zaměstnanců, místo nichž by armáda podle Šmerdy mohla mít stejný počet vojáků k plnění svých základních cílů.

Petice: Ondráš ukazuje pozitivní tvář armády 

Své oponenty z řad tvůrců a podporovatelů petice Zachraňte Ondráš ale Šmerda nepřesvědčil. „Jestliže to je jenom o čtyřech desetinách rozpočtu armády a několika desítkách tabulkových míst, tak je to hodně na vodě,“ reagoval na Šmerdovy důvody senátor ČSSD Karel Kapoun. Předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica uvedl, že podobný slovenský soubor Jánošík je dotován z rozpočtu, který je v případě slovenského ministerstva obrany nižší než u českého (Šmerda upozornil na to, že náklady na Jánošíka jsou nižší než na na český soubor). Pšenica argumentoval také tím, že soubor má v armádě nezastupitelnou roli, neboť ukazuje její pozitivní tvář. Reprezentační roli ovšem podle Šmerdy plní také klasické vojenské hudby, které se ministerstvo rozhodlo preferovat.

Ministerstvo ale podle náměstka má snahu pomoci při nalezení řešení další existence souboru. Je ochotno přenechat mu majetek v hodnotě 29 milionů korun, s nímž hospodaří, a za symbolické nájemné jej nechat dál v jeho brněnském sídle. Jasno ohledně zachování souboru ale podle něj musí být už do konce dubna. S Jihomoravským krajem se kvůli tomu snaží jednat.

Tradice trvající 56 let 

Ondráš je jediným poloprofesionálním souborem svého druhu v ČR. Vznikl před 56 lety. Do loňska uspořádal na 3300 vystoupení, která vidělo přes 1,3 milionu diváků. K jeho členům - nevojákům patří až 50 tanečnic, tanečníků a muzikantů hlavně z řad vysokoškoláků. Odpůrci zrušení jeho armádního zázemí se obávají, že pak buď zanikne, nebo se stane jen jedním z mnoha podobných souborů.