Březina svou kandidaturu odůvodnil svou snahou sjednotit rozštěpenou KDU-ČSL, která je nyní díky pozornosti věnované okrajovým tématům neakceschopná. V jeho očích stranu v současnosti ovládla dvě křídla. Jedno směřuje více vpravo, druhé zas na opačný pól politického spektra. Pro Březinu to ale není důvod k rozkolu, protože KDU-ČSL je stranou jak konzervativní, tak zároveň sociálně citlivou. Místo v jejím rámci tedy mají obě křídla, jen jde o sjednocení jejich zájmů.
„Budu sjednotitelem této strany,“ řekl Březina na tiskové konferenci. „Křesťanská demokracie v mém pojetí je strana tradičních hodnot, je to strana pravostředová, sociálně citlivá,“ prezentoval nynější europoslanec svoji vizi směrování KDU-ČSL.

Reportáž Daniela Takáče
Březina se chce zaměřit na stěžejní cílové skupiny lidovců, tedy rodinu, venkov, drobné a střední podnikatele. Hodlá ale také nabídnout řešení aktuálních témat jako hospodářská krize nebo energetika.
Lidovecký europoslanec má také v úmyslu znovu kandidovat do Evropského parlamentu. V případě, že by uspěl jak ve volbách do EP, tak do čela křesťanských demokratů, oznámil úmysl vzdát se poslaneckého mandátu a plně se věnovat úkolům šéfa lidovců.
Jan Březina je první, kdo oznámil kandidaturu na šéfa KDU-ČSL, která od vzniku samostatného Česka chyběla v jediné vládě. O tom, že budou usilovat o předsednické křeslo, vážně uvažují také další tři lidé – stávající předseda Jiří Čunek, ministr Cyril Svoboda a poslankyně Michaela Šojdrová.