Vietnamcům bez práce hrozí sociální vyloučení

Praha - Hospodářská krize připravila o práci množství Vietnamců, jen minimum z nich však zatím využilo nabídky ministerstva vnitra na bezplatnou letenku a kapesné na návrat zpět do vlasti. Úřad teď přišel s varováním, že Vietnamci, kteří v Česku zůstávají, ačkoli přišli o práci, mohou spadnout do pasti chudoby. V krajním případě jim hrozí i sociální vyloučení z vlastní komunity.

Vietnamci platí v Česku za pilné a pracovité zaměstnance. V době hospodářské krize, jsou ale jako cizinci tím nejsnadnějším terčem. Práci ztrácejí jako první a nové nabídky je míjejí. Mnoho vietnamských rodin se proto dostává do vážných problémů. „Začínají se objevovat děti, které na rozdíl od minulosti nejsou připravené do školy, nejsou dokonce ani vyspané, žijí v poměrně velmi složitých podmínkách,“ zdůrazňuje Tomáš Haišman z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Vietnamská komunita příliš nepomůže

Pomáhat svým krajanům v nouzi by měla vietnamská komunita. Ta je dnes narozdíl od osmdesátých let, kdy Vietnamci začali ve velkém přicházet do tehdejšího Československa, společensky velmi rozvrstvená. Nůžky mezi bohatými a chudšími vietnamskými starousedlíky se přitom rozevírají stále víc.

„Komunita je určitě velmi silná, určitě má velkou vůli, ale podle mého názoru není schopná pomoci všem,“ míní Haišman. Místopředseda Svazu Vietnamců v ČR Tran Quang Hung mu dává za pravdu. Svaz je podle něj Vietnamcům bez práce schopen zajistit pouze nejzákladnější potřeby, jako je jídlo.

Domů odletěla jen stovka Vietnamců

V Česku žije téměř 61 tisíc Vietnamců. Do role sociálních vyděděnců mají nejvíc nakročeno ti, kteří sem přišli během posledních dvou let. Jedná se většinou o obyvatele chudého středního Vietnamu. Kvůli nedostatečné kvalifikaci nemají příliš velkou šanci zavadit o práci. Aby se do Česka dostali, museli doma zaplatit podle odhadů až 15 tisíc dolarů na úplatcích.

Kvůli dluhům se teď nechtějí vracet zpátky do Vietnamu ani s dotovanou letenkou od ministerstva. Nabídku dobrovolného návratu jich zatím využilo jen 105.

Ministerstvo vnitra chce nejhorším scénářům sociálního vyloučení Vietnamců zabránit. Do měsíce se chce proto sejít s řediteli některých pražských škol i zástupci magistrátu a společně hledat preventivní opatření. Začátkem dubna už přitom pozastavilo vydávání pracovních víz pro občany některých východních zemí, mezi nimi i Vietnamu.