Brožová vyhrála soud, nemusí platit pokutu 40 milionů

Praha - Nejvyšší soud nemusí podle verdiktu Městského soudu v Praze státu zaplatit 40 milionů korun, které po něm vymáhalo ministerstvo financí jako pokutu kvůli opožděnému hlášení, že investice na Nejvyšším soudu byly v pořádku. Na Brožovou se nezaměřil jen ministr financí Miroslav Kalousek, ale také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který na  šéfku Nejvyššího soudu Ivu Brožovou kvůli stejné věci podal kárnou žalobu, ale ani on neuspěl. Kárný senát Brožovou zcela zprostil viny. Informaci přinesl server Týden.cz.

Soud Kalouskovo rozhodnutí zrušil, protože v něm zpozoroval „prvky libovůle“. Ministr svůj krok soudit se údajně řádně neodůvodnil. Administrativní chybu NS objevil v roce 2005 při hospodářské kontrole finanční úřad. Soud pozdě odevzdal závěrečné vyhodnocení stavební investice za 20 milionů korun z let 2003 a 2004. Úřad nařídil vrácení proinvestovaných peněz a vyměřil penále ve stejné výši. Celková suma tedy činila 40 milionů korun. Peníze přitom byly investovány správně.

Brožová využila zákonnou možnost obrátit se na ministra financí s žádostí o prominutí. Kalousek v listopadu 2007 žádost NS ale odmítl. Proto na něj Brožová podala správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Ministr podle žaloby rozhodnutím porušil zásady předvídatelnosti práva a rovnosti před zákonem, princip vyváženosti, zákaz libovůle a zásadu nezávislosti soudní moci.