Paroubkův cíl v předčasných volbách: absolutní většina

Praha - Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek má pro předčasné volby odvážný cíl - chce v nich totiž získat nejméně 101 poslanců, aby se obešel bez koaličních partnerů. "Sociální demokracie bude pracovat na tom, aby se obešla bez jakéhokoli partnera v Poslanecké sněmovně. To znamená, aby ve volbách získala absolutní většinu," uvedl Paroubek při dnešním představení kampaně k volbám do Evropského parlamentu.

Šéf nejsilnější opoziční strany soudí, že by se to ČSSD mohlo podařit vzhledem k polarizaci politiky Občanské demokratické strany. Další možností pak je, že se do sněmovny dostanou i menší strany, lidovci a zelení. ČSSD by pak mohla utvořit koalici s nimi.    

Koalici s komunisty Paroubek znovu vyloučil s odkazem na usnesení sjezdu, který tuto spolupráci zakazuje. Menšinová vláda s podporou komunistů už ale tak nereálná není. Paroubek prý počítá i s tím, že by si výsledky voleb vynutily menšinový kabinet a v tomto případě nevyloučil, že by vznikl s podporou ODS nebo KSČM. Nejméně pravděpodobná je prý velká koalice s ODS, kterou si šéf ČSSD umí představit jen v mezní situaci. Ta prý ale tentokrát nenastane, protože sociální demokracie vyhraje s velkým rozdílem.

Na předčasných parlamentních volbách, které by se měly konat 9. a 10. října, se lídři vládních stran s ČSSD dohodli poté, co vyslovila Poslanecká sněmovna hlasy poslanců ČSSD, KSČM a některých nespokojených poslanců vládní koalice nedůvěru vládě šéfa ODS Mirka Topolánka. Do předčasných voleb má stát spravovat přechodná úřednická vláda Jana Fischera.