Policie na jihu Čech zjistila přestupky u pětiny řidičů

České Budějovice - V jižních Čechách policisté během minulého týdne kontrolovali řidiče a zjistili přestupky u pětiny z nich. Při mezinárodní dopravněbezpečnostní akci TISPOL, která se od pondělí do neděle zaměřovala hlavně na rychlou jízdu, hlídky zkontrolovaly 2334 motorových vozidel a odhalily 479 porušení předpisů, uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Rychlost překročilo 211 řidičů. Téměř šest desítek šoférů usedlo za volant vozů ve špatném technickém stavu. Bezpečnostní pásy si před jízdou nezapnulo 48 motoristů a čtyři řidiči se před řízením auta napili alkoholu. Hlídky také zadržely dva pachatele trestných činů. Za většinu přestupků uložili policisté pokutu přímo na místě, celkem za několik set tisíc korun. Do akce se celkem zapojilo 200 jihočeských policistů.

V průběhu akce policisté zkontrolovali přes 865 osob. Byl také zjištěn jeden dopravní přestupek na železničním přejezdu. Sedm řidičů nepředložilo předepsané doklady k pojištění vozidla. V 7 případech byly přestupky zjištěny u řidičů nákladních vozidel, kdy policisté odhalili překročení hmotnosti vozidla, nedodržení bezpečnostní přestávky a podobné prohřešky. Řidičům pod vlivem alkoholu policisté zadrželi řidičské průkazy.

Matzner dodal, že akce se osvědčila a policisté budou v podobných preventivních opatřeních na silnicích pokračovat. Minulý týden, kdy policisté řidiče kontrolovali, se na jihu Čech stalo 71 hlášených nehod. Podle Matznera při nehodách naštěstí nezemřel žádný člověk, osm osob bylo těžce zraněno a 38 osob bylo zraněno lehce.

Podobná kontrolní akce proběhla na začátku minulého týdne i v Praze, kdy policisté zjistili celkem 671 dopravních přestupků, za které uložili 547 pokut ve výši 489 000 korun.