ODS navrhuje na místopředsedu vlády Martina Bartáka

Praha - ODS navrhuje do funkce místopředsedy překlenovací vlády nynějšího náměstka ministra obrany Martina Bartáka, který má stanout v čele tohoto úřadu. Novinářům to řekl předseda vlády v demisi Mirek Topolánek (ODS) po dnešní schůzce s designovaným premiérem Janem Fischerem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Šéf sociálních demokratů proti tomu nemá námitky. ČSSD již dříve navrhla na vicepremiéra Jana Kohouta, kandidáta na ministra zahraničí.

„Měl by to být člověk adekvátně silný, co se týče chodu administrativy a případné možnosti zastupovat premiéra, a to je Martin Barták,“ srovnal jej Topolánek s kandidátem ČSSD Kohoutem. „Já bych pana Bartáka nenominoval, ale je to úřednická vláda a věc nominace Občanské demokratické strany, není to žádná koaliční vláda,“ reagoval na to Paroubek.

Původně se čekalo, že do Hrzánského paláce dnes za Fischerem dorazí jen Paroubek, nakonec se tam ale sešli i s Topolánkem. Šéf ČSSD pak novinářům řekl, že částečně se jeho jednání s designovaným premiérem uskutečnilo mezi čtyřma očima, další část se odehrála již za Topolánkovy přítomnosti.

Paroubek i Topolánek uvedli, že podle jejich názoru už se formování úřednické vlády chýlí k závěru. Předseda ČSSD si myslí, že ve čtvrtek by mohlo být jasno o všech jménech, která si Fischer do své vlády vybral. Designovaný premiér po jednání s šéfy obou nejsilnějších stran před novináře nepředstoupil. Zatím je tak známo jen to, že na funkci ministryně zdravotnictví si vybral dosavadní ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Danu Juráskovou.

Fischerův kabinet by měl Topolánkův vystřídat 8. května

Již zhruba před dvěma týdny Fischer zahájil v pražském Hrzánském paláci sérii rozhovorů s představiteli politických stran, odcházejícími ministry i kandidáty na místo ve vládě. Jeho přechodný kabinet by měl končící Topolánkovu vládu vystřídat 8. května. Fischerův tým má zemi dovést k předčasným říjnovým volbám. Legislativní cestu k nim má otevřít ústavní zákon o zkrácení volebního období. Sněmovna dnes tento návrh v prvním kole podpořila a rozhodne o něm asi příští týden.